Strona główna Kultura Niezwykły koncert chóru z Miśni

Niezwykły koncert chóru z Miśni

0

Chór Katedralny z Miśni – jeden z niemieckich chórów protestanckich o najdłuższej tradycji – odwiedzi w niedzielę 6 października Kościół Pokoju w Świdnicy – jeden z najważniejszych kościołów protestanckich na Dolnym Śląsku.

kosciol-pokoju1

Związki między Miśnią w Saksonii a Świdnicą na Śląsku datują się od początków Kościoła Pokoju, ponieważ pierwszy kantor Kościoła Pokoju – Israel Breitenfeld (w Kościele Pokoju od 1658 r.) – pochodził z saksońskiej Miśni. W trakcie koncertu, który rozpocznie się o godz. 15:00 w Kościele Pokoju, będzie można również usłyszeć dzieła, których jedyne egzemplarze zachowały się w archiwum Kościoła Pokoju.

Na przykład pieśń chóralna „Zions Stille soll sich breiten“ jest dostępna wyjątkowo w dwóch opracowaniach muzycznych kantorów Kościoła Pokoju. Gustav Demnitz (kantor w Kościele Pokoju w latach 1880-1905) oraz Fritz Drohla (kantor w Kościele Pokoju w latach 1905-1945) są autorami różnorodnych opracowań muzycznych tego tekstu. W trakcie koncertu będzie można usłyszeć obydwie wersje. Nie bez znaczenia jest również fakt, że ta pieśń chóralna stała się wzorem dla znanej na całym świecie pieśni Dietricha Bonhoeffera „Von guten Mächten treu und still umgeben“. Bonhoeffer, który urodził się w przedwojennym Wrocławiu, zginął zamordowany w obozie koncentracyjnym w 1945 r. Poza tym w trakcie koncertu będzie można usłyszeć dzieła Gottfrieda Augusta Homiliusa, Johanna Sebastiana Bacha, Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego, Heinricha Schütza oraz Antona Brucknera. Kompozycja tego ostatniego „Locus iste” jest wyjątkową perłą literatury chóralnej.

Ponieważ pierwotnie koncert miał się odbyć w czerwcu, ale chórzyści zostali dotknięci w Niemczech klęską powodzi, usłyszymy również kompozycję, która może nie całkiem pasuje do pory roku, ale mimo tego jest ważna dla Kościoła Pokoju. Chodzi o kompozycję Maxa Schäfera „Schmücket das Fest mit Maien“. Autorem tekstu do tej kompozycji jest światowej sławy ksiądz świdnicki Benjamin Schmolck, a pieśń tą można bez wątpienia określić mianem ‚Evergreenu‘ muzyki kościelnej. Ta rzadka partytura zachowała się w tutejszym archiwum kościelnym i można ją podziwiać na wystawie w centrum UNESCO na placu Pokoju.

Chór przybędzie w składzie 70 niemieckich śpiewaków, których głosy wypełnią Kościół Pokoju. Osoby zainteresowane Chórem Katedralnym z Miśni mogą dowiedzieć się więcej pod adresem: http://www.dom-zu-meissen.de

Program w telegraficznym skrócie:

Anonim: Alta trinita beata

Gottfried August Homilius: Deo di camus gratias

Johann Sebastian Bach: Lobe den Herren, Wer nun den lieben Gott lässt walten

Heinrich Schütz: Verleih uns Frieden

Hugo Distler: Kyrie eleison oraz Wie der Hirsch schreiet

Anton Bruckner: Locus iste

Felix Mendelssohn Bartholdy: Jauchzet, dem Herrn, alle Welt

Fritz Drohla: „Zions Stille”

Max Schäfer: Schmücket das Fest

Gustav Demnitz: Zions Stille

Serdecznie zapraszamy do udziału w koncercie w niedzielę, 06.10.2013r., o godz. 15:00 w Kościele Pokoju! Wstęp wolny.

Poprzedni artykułMogło dojść do tragedii
Następny artykułImprezownik: Propozycje na weekend