Strona główna Bez kategorii Co to, gdzie to? Zagadka nr 66

Co to, gdzie to? Zagadka nr 66 [KONKURS]

0

Tajemnica zagadki z ubiegłego tygodnia rozwiązana. Napłynęło bardzo dużo prawidłowych odpowiedzi, jednak uczestnikom konkursu przypominamy, że nie wystarczy podać nazwę i miejsce, w którym została wykonana fotografia. Nagrody trafiają do osób, które znajdą jak najwięcej informacji o obiekcie i podadzą źródła.

Tym razem nagrodę – zaproszenie do świdnickiego kina Cinema 3D na dowolnie wybrany film – otrzymuje pani Anna Szubert. Gratulujemy.

Zagadka nr 66:

Ten budynek ukrywa się w rzędzie innych kamienic. Aż trudno uwierzyć, że przed laty zdobiły je piękne ogrody. Gdzie zostało wykonane zdjęcie? Jaka jest historia obiektu? Czekamy na ciekawe i wyczerpujące odpowiedzi.

zagadka nr 66

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 2 listopada. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 66”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Pod odpowiedzią należy podać źródła, z jakich Państwo korzystali. Zwycięzca zostanie ogłoszony 3 listopada na portalu Swidnica24.pl. Kolejna zagadka za tydzień w niedzielę. Zapraszamy do zabawy.

Odpowiedź Anny Szubert na zagadkę nr 65:

Przedstawiona na zdjęciu brama to fragment barokowego zespołu pałacowego we wsi Bolesławice. Obecnie obiekt zamieszkany jest przez użytkowników indywidualnych. Znajduje się wśród współczesnych mu zabudowań folwarcznych, pośrodku wsi.

zagadka

Pałac należący do zespołu zabudowań to dwukondygnacyjny, tynkowany budynek z cegły, pokryty łamanym, dachem mansardowym z dachówki. Został on wzniesiony w roku 1783 na planie prostokąta. Posiada siedmioosiową fasadę, z centralnie umieszczonym głównym wejściem, ozdobionym portalem, z datami 1783 i 1977. Elewacje dzielone są pilastrami. W jednej z elewacji bocznych widoczny jest wydatny ryzalit (występ w elewacji budynku, prowadzony od fundamentów po dach, stanowiący jego organiczną część). Wnętrza budynku w układzie trzytraktowym. Część z wnętrz na parterze zachowała sklepienia kolebkowe. Wielokrotnie przebudowywany, m.in. w XIX w. W wyniku remontu z drugiej połowy XX w.  ( 1977 r. ) pałac pozbawiono większości detali architektonicznych, jednak zachował on charakter budowli późnobarokowej.

Obok pałacu, przy niewielkim dziedzińcu, znajdują się zabudowania gospodarcze, które zostały wzniesione w XVIII i w pierwszej połowie XIX wieku. Rozdzielone zostały okazałą barokową bramą wjazdową, widoczną na zdjęciu.

Źródła:

http://www.palaceslaska.pl/

http://www.polskiezabytki.pl/

Poprzedni artykułKomunikacja przed dniem Wszystkich Świętych
Następny artykułSiedziba Pogotowia Ratunkowego na wizualizacjach