Strona główna Bez kategorii Co to, gdzie to? Zagadka nr 65

Co to, gdzie to? Zagadka nr 65 [KONKURS]

0

Okazuje się, że zagadka z poprzedniego tygodnia sprawiła Czytelnikom niemały problem. W tym tygodniu nagrodę – zaproszenie do kina Cinema 3D otrzymuje pan Damian Jagiełło.

Zagadka nr 65:

Zanim przedstawimy odpowiedź, kolejna zagadka. Dla ułatwienia podpowiadamy, zdjęcie zrobiono w gminie Jaworzyna Śląska.

zagadka

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 26 października. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 65”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Pod odpowiedzią należy podać źródła, z jakich Państwo korzystali. Zwycięzca zostanie ogłoszony 27 października na portalu Swidnica24.pl. Kolejna zagadka za tydzień w niedzielę. Zapraszamy do zabawy.

Odpowiedź Damiana Jagiełly na zagadkę nr 64:

zagadka64

Zdjęcie z zagadki nr 64 przedstawia jedną z piękniejszych kamienic barokowych w Świdnicy. Kamienica ta znajduje się przy ulicy Pułaskiego 24 (d. Hohestrasse). Ta perełka architektury pochodzi z 1740 roku, kiedy to uzyskała obecny wygląd. Mury kamienicy są średniowieczne. Wyróżnia się wyjątkowo bogato zdobioną elewacją. Nietypowe rozmieszczenie okien w parach po dwa i perfekcyjne wykorzystane elementów zdobniczych sprawia, że budynek nie ma sobie równych nie tylko w Świdnicy.

Barokowa kamienica przy ul. Pułaskiego 24 obecnie znajduje się w otoczeniu współczesnej zabudowy uzupełniającej. Układ podziału fasady naśladowany jest przez układ podziału elewacji kamienicy sąsiedniej. Brak dekoracji i stylistycznych nawiązań do kamienicy barokowej stwarza duży kontrast między nową a historyczną zabudową, który niekorzystnie wpływa na wizerunek Starego Miasta Świdnicy.

Źródła:

Portal Urzędu Miasta Świdnica: http://um.swidnica.pl/pages/turysci/atrakcje-turystyczne/warto-zobaczyc/inne-warte-zobaczenia.php

Narodowy Instytut Dziedzictwa: http://www.nid.pl

Portal FotoPolska: http://fotopolska.eu/125286,foto.html?o=b32945

Poprzedni artykułJak podróżowano koleją?
Następny artykułAKS wraca na właściwe tory