Strona główna Wydarzenia Świebodzice Jak podróżowano koleją?

Jak podróżowano koleją?

2

Już w następny weekend, 25-28 października, w Świebodzicach będzie można obejrzeć niezwykłą wystawę: „170 lat linii kolejowe z Wrocławia do Świebodzic” .

Bilet kolejowy 3 klasy

Właśnie w 2013 roku świętowany jest okrągły jubileusz tego wydarzenia. Pierwszy skład osobowy wyruszył z wrocławskiego dworca w kierunku Świebodzic 28 października 1843 roku.

Na wystawie będzie można zobaczyć, jak wyglądało podróżowanie koleją w tamtych czasach. Dzięki pasji oddanych kolekcjonerów udało się zgromadzić szereg eksponatów z różnych czasów, z różnych dziedzin, dotyczących Świebodzic i okolic.

Z pewnością zainteresuje zwiedzających to, jak w XIX wieku podróżowano koleją, jakie obowiązywały zasady, gdy kobiety i mężczyźni podróżowali w oddzielnych przedziałach, a bilety określonej klasy sygnowano różnymi kolorami ze względu na duży analfabetyzm. Bagaże natomiast należało zgłaszać na 24 godziny przed podróżą, a przekazać je godzinę przed odjazdem.

Wystawę zaplanowano w dniach 25-28 października 2013 r.

Uroczyste otwarcie pokazu zaplanowano w piątek 25 października na godz. 10.00, a zwiedzanie będzie możliwe od godz. 11.30 do 18.00, następnie w sobotę i niedzielę – od godz. 10.00 do 18.00. Poniedziałek 28 października będzie dniem edukacyjnym dla szkół, będzie można ekspozycję oglądać od godz. 10.00 do 17.00.

Organizatorami wystawy są: Towarzystwo Miłośników Świebodzic oraz świebodzickie koło Polskiego Związku Filatelistycznego.

Poprzedni artykułHip – hopowy maraton [VIDEO]
Następny artykułCo to, gdzie to? Zagadka nr 65 [KONKURS]