Strona główna Wydarzenia Świdnica Święto partnerstwa

Święto partnerstwa

0

„Kolorowy Jubileusz – Partnerstwo i Przyjaciele” – to przedsięwzięcie, które zostanie z organizowane w związku z jubileuszem 20-lecia istnienia Świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miast. Patronat honorowy nad imprezą objął Prezydent Miasta Świdnicy, Wojciech Murdzek, członek-założyciel ŚTPM.

Zdjęcie archiwum ŚTPM

 – Przyjaciele z miast partnerskich z Anglii i Niemiec wyrazili chęć zaprezentowania swoich kultur podczas międzynarodowej imprezy. A warto pamiętać, że podstawową płaszczyznę współpracy stanowią takie zwyczajne wzajemne kontakty między mieszkańcami. Wspólne spotkania stanowią dobrą lekcję tolerancji dla innych kultur i narodowości. Wizyta naszych europejskich sąsiadów będzie okazją do poznania ich zwyczajów i bogactwa kultur oraz rozwijania wzajemnego zrozumienia i szacunku – mówi Iwona Rosiak, przewodnicząca Świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miast.

 Kontakty Świdnicy z miastami partnerskimi są żywe i odbywają się na wielu płaszczyznach, nie tylko w sferze samorządowej. W międzynarodowe kontakty z partnerami zaangażowani są również: harcerze, uczniowie świdnickich szkół, kawalerowie maltańscy i wielu społeczników z licznych organizacji.

 Głównym tematem tegorocznej imprezy jest aktywności seniorów na przykładzie uniwersytetów trzeciego wieku z Biberach, Tendring i Świdnicy oraz promocja kultury niemieckiej i angielskiej.

 – Oprócz dorosłych mieszkańców Świdnicy, seniorów z Domu Dziennego Pobytu pragniemy zaangażować w projekt młodzież. Dla nich zorganizowaliśmy konkursy z atrakcyjnymi nagrodami: „Przebierz się za Anglika” oraz „Projekt flagi partnerstwa – połącz kolory: biały, żółty, czerwony, niebieski i czarny”. Chcemy zachęcić młodych ludzi do pracy na rzecz integracji europejskiej oraz do wspólnego działania w szeregach naszego stowarzyszenia. Wierzymy, że środowiska ludzi młodych uwrażliwią się na potrzeby seniorów. A seniorzy zaś wzmocnią swoją tolerancję dla odmienności – dodaje Iwona Rosiak.

Impreza została dofinansowana ze środków Miasta Świdnica.

***

„Kolorowy Jubileusz – Partnerstwo i Przyjaciele” to nie tylko spotkania członków ŚTPM oraz gości z miast partnerskich, ale także liczne przedsięwzięcia zorganizowane dla mieszkańców Świdnicy i ich gości.

 W piątek, 20 września od godz. 15.00 zaplanowano „Dzień Angielski”: prezentacje przygotowane przez przyjaciół z Dystryktu Tendring; Tea time – w ramach którego będzie można skosztować angielskiej herbaty z mlekiem; będzie także sympatyczny kobziarz James oraz nauka tańców ludowych.

O godz. 17.00 ruszy konkurs „Przebierz się za Anglika” z atrakcyjnymi nagrodami – do wygrania namiot dwuosobowy, plecaki, zegarki i słodycze – Rynek przed Galerią 44.

Od godz. 18.00 młodzi artyści z Młodzieżowego Domu Kultury zainscenizują historyczne zaręczyny Anny Świdnickiej z Cesarzem Karolem IV – Rynek.

 W sobotę, 21 września od godz. 11.00 na stoiskach miast partnerskich w Rynku skosztować będzie można specjałów z partnerskich miast. Przed południem przewidziano występy seniorów – podopiecznych Domu Dziennego Pobytu „Przystań” oraz spotkanie przedstawicieli uniwersytetów trzeciego wieku z miast partnerskich.

Od godz. 16.00 – kapela muzyczna z Biberach, a o godz. 17.00 organizatorzy czekają na wszystkich, którzy potrafią grać na gitarach i lubią śpiewać. Będą słodkości i dobra zabawa – Rynek.

Poprzedni artykułZaproszenia na Festiwal Okiem Młodych
Następny artykułTargi Pracy: Czeka blisko 300 ofert