Strona główna Bez kategorii Pierwsi zasłużeni dla miasta

Pierwsi zasłużeni dla miasta

14

Pedagodzy, społecznicy i radny znaleźli się w gronie zasłużonych dla miasta Świdnicy. Rada Miejska po raz pierwszy przyznała takie tytuły.

Zaskakujące są niektóre rekomendacje. O przyznanie wyróżnienia Januszowi Szalkiewiczowi, radnemu od pierwszej kadencji, wnioskował nieistniejący już Klub Radnych Prawicy Rzeczpospolitej. Szalkiewicz jest radnym Klubu Lewicy Demokratycznej, tak więc reprezentuje zupełnie inne poglądy niż wnioskodawcy. W uzasadnieniu czytamy, że powodem jest przede wszystkim działalność radnego na rzecz mieszkańców.

Kolejne zaskoczenie to wniosek Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości o przyznanie wyróżnienia Markowi Michalakowi, założycielowi Stowarzyszenia “Serce”, a od dwóch kadencji Rzecznikowi Praw Dziecka. Środowiska prawicowe ostro krytykowały Michalaka m.in. za brak jego poparcia dla całkowitego zakazu aborcji. Nie przeszkodziło im to docenić zasług świdniczanina dla miasta.

Wśród zasłużonych znaleźli się także społecznicy – Barbara Dębska, mistrzyni fryzjerstwa, współzałożycielka Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Danuta Zoń, wieloletni pedagog Szkoły Muzycznej i siostra Bernadetta Żygadło, wieloletnia dyrektorka Przedszkola Sióstr Prezentek w Świdnicy.

Od 2002 roku radni nadawali  tytuły Honorowych Obywateli. Dodatkowa możliwość wyróżniania szczególnie aktywnych mieszkańców  została wprowadzona do Statutu miasta w ubiegłym roku.

asz