Strona główna Wydarzenia Świdnica Dzień Dawcy Szpiku dla Bartusia

Dzień Dawcy Szpiku dla Bartusia

0

Fundacja DKMS Polska wraz z siecią sklepów Tesco organizuje akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku, która zadedykowana jest 2-letniemu Bartusiowi. Do akcji włączyły się 42 sklepy w miastach całej Polski,w tym także Świdnica.

„Nazywam się Bartuś. Mieszkam w Rudzie Śląskiej. Jestem wesołym chłopcem. Świetnie jeżdżę na swoim rowerku. Lubię grać w piłkarzyki, bawić się piłką, a gdy słyszę muzykę to od razu tańczę. Moim ulubionym miesiącem jest czerwiec, bo mam wtedy urodzinki. W tym roku skończę 2 latka. Spędzę je w szpitalu, ponieważ czekam na przeszczep szpiku. Poszukuję swojego bliźniaka genetycznego. Może to będziesz Ty? Zarejestruj się …“

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy, wśród 20 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. By zwiększyć szansę na znalezienie dawcy dla pacjentów organizujemy Dzień Dawcy Szpiku  dla Bartusia i innych wraz z siecią sklepów Tesco w całej Polsce. Historia Bartusia poruszyła serca ludzi w wielu miastach. Na apel odpowiedziały również sklepy Tesco całej Polski, czego efektem jest ogólnopolska akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku w 42 sklepach Tesco. Do działania przyłączyła się również placówka w Świdnicy.

 Rejestracja potencjalnych dawców:

Data:         20.09.2013 r. (piątek) w godzinach: 15.00 – 19.00

                       21.09.2013 r. (sobota) w godzinach: 10.00 – 19.00

                       22.09.2013 r. (niedziela) w godzinach: 15.00 – 19.00

Miejsce: Tesco Świdnica

Adres: ul. Strzegomska 2,  58-105 Świdnica

 

 Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na pobraniu wymazu ze śliny
z wewnętrznej strony policzka i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranego materiału genetycznego zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

 Rejestracja to koszt 250 zł, nie musisz zapłacić za swoją rejestrację, natomiast Fundacja DKMS Polska potrzebuje wsparcia finansowego by pokryć koszty rejestracji, dlatego jeśli możesz pokryj częściowo koszt swojej rejestracji. Darowiznę można przekazać na nr konta: 86 1240 6292 1111 0010 4159 8437 – zachęcają organizatorzy.

 Fundacja DKMS Polska to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych prawie 365 000 potencjalnych dawców szpiku, a już 683 osoby oddały swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Fundacja DKMS Polska została zarejestrowana 28 listopada 2008 roku, jednak działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku.

 

 

Poprzedni artykułPrzybywa kamer
Następny artykułDziwna ciecz wpadająca do Bystrzycy to…