Strona główna Kultura Dożynki z gwiazdą w niedzielę

Dożynki z gwiazdą w niedzielę

0

Już w najbliższą niedzielę, 8 września – na terenie kompleksu boisk sportowych Orlik w Lutomi mieszkańcy gminy dziękować będą za zebrane plony. To najważniejsze wydarzenie w gminie Świdnica każdego roku odbywa się w innym sołectwie. Gospodarzem tegorocznych dożynek są 2 sołectwa: Lutomia Górna oraz Lutomia Dolna oraz starostowie: Ryszard Gawron i Celina Urbańczyk.

 

Uroczystości rozpocznie Msza św. polowa, której przewodniczyć będzie Ks. Edward Szajda. Następnie w korowodzie dożynkowym mieszkańcy wszystkich 33 sołectwa zaprezentują misternie wykonane wieńce dożynkowe oraz bochny chleba – upieczone z tegorocznych zbóż. To swoisty rekord, bowiem w tym roku wszystkie sołectwa będą miały swoje wieńce dożynkowe.

 Obrzęd dożynkowy i misterium chleba zaprezentuje Ludowo-Estradowy Zespół Mokrzeszów. Następnie rozpocznie się blok artystyczny, podczas którego organizatorzy zadbali o atrakcje dla całych rodzin. W trakcie dożynek komisje dokonają oceny najładniejszych wieńców dożynkowych oraz straganów. Na uwagę zasługuje fakt, że produkty lokalne i specjały serwowane na naszych sołeckich straganach zyskały już stałych odbiorców, którzy każdego roku licznie przybywają na nasze dożynki.

Podczas dożynek odbędą się ostatnie konkurencje sportowe dla sołectw uczestniczących przez cały rok w Sportowych Weekendach na Wsi. Równie atrakcyjnie zapowiadają się zmagania w konkursie Świdnicki Łokieć. Nagrodą główną w IX już edycji tego konkursu będzie laptop, ufundowany przez sponsora głównego imprezy firmę Multimedia Polska SA. Zostanie on wylosowany spośród wszystkich uczestników, którzy wezmą udział w konkursie Świdnickiego Łokcia. Każdego roku szukamy nowych konkurencji skierowanych do naszych sołectw. W 2012 r. szukaliśmy posiadacza największej łapy wśród sołtysów, a w tym roku mamy coś dla pań. Szukać będziemy posiadaczki najdłuższego palca wskazującego wśród sołtysek.

 Gwiazdą dożynek będzie występ Haliny Frąckowiak, której występ planowany jest na godzinę 17.45. Mam nadzieję, że każdy z odwiedzających dożynki gminne w Lutomi będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Serdecznie zapraszamy, niedziela 8 września – kompleks boisk sportowych Orlik w Lutomi, godzina 13.00

Poprzedni artykułPolonia podejmie Foto-Higienę Gać
Następny artykułCinema 3D zaprasza do kina [REPERTUAR]