Strona główna Sport Lekkoatletyka Dolnośląscy sportowcy nagrodzeni

Dolnośląscy sportowcy nagrodzeni

0

Czeki o łącznej wartości 64 tysięcy złotych trafiły we wtorek, 3 września do rąk dolnośląskich sportowców i ich trenerów. Marszałek Rafal Jurkowlaniec uhonorował nagrodami zawodników i zawodniczki, którzy święcili triumfy podczas sierpniowych Lekkoatletycznych Mistrzostwach Świata w Moskwie oraz zdobywali medale na pozostałych konkursach rangi mistrzowskiej w tym roku. W grupie nagrodzonych znalazło się oczywiście miejsce dla naszego złotego młociarza Pawła Fajdka i jego trenerki Jolanty Kumor.

 

Wśród uhonorowanych przez samorząd Dolnego Śląska są lekkoatleci:

Paweł Fajdek (15 tys. zł) – złoty medalista w rzucie młotem na Mistrzostwach Świata w Moskwie

Piotr Małachowski (10 tys. zł), który wywalczył w Moskwie srebro w rzucie dyskiem

 

Marszałek Rafał Jurkowlaniec przyznał też nagrody niepełnosprawnym sportowcom:

Oliwii Jabłońskiej (10. tys. zł), która w Montrealu wywalczyła tytuł wicemistrzyni świata w pływaniu,

Pawłowi Piotrowskiemu (8 tys. zł), zdobywcy brązowego medalu w pchnięciu kulą na Lekkoatletycznych Mistrzostwach Świata w Lyonie,

Jackowi Gaworskiemu (5 tys. zł), który podczas Pucharu Świata w Eger zdobył srebrny medal w szermierce,

 

Nagrodzeni zostali także sportowi opiekunowie medalistów:

Jolanta Kumor (5 tys. zł)

Wojciech Seidel (5 tys. zł)

Jacek Książyk (3 tys. zł)

Krzysztof Głowacki (3 tys. zł)

 

Paweł Fajdek – lekkoatleta, najmłodszy w historii złoty medalista mistrzostw świata w rzucie młotem. Urodzony w Świebodzicach rozpoczął treningi w barwach ULKS Zielonego Dębu Żarów. Od 2008r. jest zawodnikiem Agrosu Zamość. 12 sierpnia, podczas Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce w Moskwie rzucił 81,97 m, co było najlepszym wynikiem w tym roku na świecie i zapewniło mu złoty medal. W dotychczasowej karierze lekkoatletycznej Paweł Fajdek zdobył złoty medal Młodzieżowych Mistrzostw Europy w Ostrawie w 2011r. oraz dwa złote medale na Uniwersjadach w Schenzhen (2011r.) i Kazaniu (2013r.). Wielokrotny zwycięzca Młodzieżowych Mistrzostw Polski, medalista Mistrzostw Polski Seniorów i Drużynowych Mistrzostw Europy w Sztokholmie. Za zdobycie złotego medalu w rzucie młotem na Lekkoatletycznych Mistrzostwach Świata w Moskwie otrzymał od marszałka Rafała Jurkowlańca czek na 15 tysięcy złotych.

 

Piotr Małachowski – rzut dyskiem uprawia od 13. roku życia. Jego talent odkrył nauczyciel wychowania fizycznego Bernard Jabłoński. Największym sukcesem zawodnika Śląska Wrocław jest zdobycie srebrnego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku. Inne osiągnięcia to: drugie miejsce podczas Mistrzostw Świata w Berlinie w 2009 roku  czy złoto Mistrzostw Europy w Barcelonie w 2010. Małachowski jest też siedmiokrotnym mistrzem Polski. Za zdobycie srebrnego medalu w rzucie dyskiem na Lekkoatletycznych Mistrzostwach Świata w Moskwie odebrał czek na 10 tysięcy złotych.

 

Paweł Piotrowski – jest zawodnikiem Wojewódzkiego Zrzeszenia Sportowego Niepełnosprawnych „Start” Wrocław. Trenuje w sekcji lekkoatletycznej.  Na swoim koncie ma wiele tytułów mistrza Polski od 2001 roku w konkurencjach rzut dyskiem, rzut oszczepem oraz pchniecie kulą. Jest wielokrotnym mistrzem świata i Europy, wielokrotnym medalistą Igrzysk Paraolimpijskich (Ateny, Pekin). 26 lipca 2013r. podczas Mistrzostw Świata sportowców niepełnosprawnych w Lyonie wywalczył brązowy medal w pchnięciu kulą.  Za to osiągnięcie otrzymał od samorządu województwa 8 tysięcy złotych.

 

Oliwia Jabłońska – reprezentuje barwy Wojewódzkiego Zrzeszenia Sportowego Niepełnosprawnych „Start” Wrocław i jest najmłodszą polską uczestniczką ubiegłorocznych Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie, gdzie zdobyła srebrny medal w pływaniu na dystansie 100 m stylem motylkowym.  Oliwia Jabłońska, mimo, że ma dopiero 16 lat, jest już sześciokrotną złotą medalistką Mistrzostw Świata Juniorów w pływaniu w Ołomuńcu w 2010 roku (została uznana za najlepsza pływaczkę zawodów), a w 2011 roku wywalczyła w Berlinie brąz w Mistrzostwach Europy Seniorów na 400 m stylem dowolnym. Podczas Mistrzostw Świata w Montrealu (12-18 sierpnia 2013r.) wywalczyła srebrny medal na 100 metrów stylem motylkowym. W wyścigu finałowym poprawiła własny rekord Europy, który od dzisiaj wynosi 1:08,54s. Za ten wyczyn trafi do niej 10 tysięcy złotych.

 

Jacek Gaworski – przygodę z szermierką rozpoczął w czwartej klasie szkoły podstawowej. Przez 22 lata był zawodnikiem Wrocławskiego Klubu Szermierczego „Kolejarz”. Jacek Gaworski był członkiem kadry narodowej i olimpijskiej. Karierę sportową mistrza pokrzyżowała nieuleczalna choroba. Zawodnik wrócił jednak na planszę. Jacek Gaworski walczy na wózku inwalidzkim i jest mistrzem Polski we florecie i szpadzie. Reprezentuje Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start” i Polski Komitet Paraolimpijski. Podczas rozgrywanego w Eger na Węgrzech Pucharu Świata zdobył srebrny medal we florecie, natomiast w szpadzie brązowy. Za to osiągnięcie został nagrodzony przez marszałka Jurkowlańca 5 tysiącami złotych. W sierpniu tego roku wziął udział w Mistrzostwach świata w szermierce rozgrywanych w Budapeszcie.

Poprzedni artykułHistorie z życia zwyciężyły
Następny artykułZostań mistrzem ortografii