Strona główna Kultura Historie z życia zwyciężyły

Historie z życia zwyciężyły

1

Świdnica może poszczycić się jedynym w Polsce konkursem o unikatowej i oryginalnej formule. Warunkiem podstawowym jest stworzenie projektu książki – od zawartości, po układ graficzny i ilustracje. Nagrodą zaś – wydanie i 3 tysiące złotych. W VI edycji ogólnopolskiego konkursu na Autorską Książkę Literacką  zwyciężył zbiór opowiadań autorstwa łodzianina, Roberta Miniaka.

Robert Miniak, autor zbioru opowiadań „Święci z drugiej ręki”, zwycięzca VI Ogólnopolskiego Konkursu Autorska Książka Literacka-Świdnica 2013.

– W Polsce coraz trudniej jest o znalezienie firmy wydawniczej, która chciałaby opublikować książki artystyczne, dlatego autorzy szukają najróżniejszych okazji. Jedną z nich jest właśnie świdnicki konkurs, którego specyfiką jest także to, że mogą tu swoich sił próbować doświadczeni autorzy, debiutanci, młodzi, starsi. Jest przy tym niezwykle pojemny gatunkowo, są mikropowieści, poezja, bajki, a nawet poematy – wylicza Karol Maliszewski, przewodniczący jury. – Jestem zachwycony taką właśnie formułą. Większość konkursów literackich dotyczy już wydanych pozycji, tak więc nie dają szansy na premiowanie nowych utworów, które jeszcze nie pojawiły się na rynku.Wśród autorów, którzy próbowali sił w Świdnicy, były m.in. osoby, których książki później otrzymywały nominacje do nagrody NIKE.

W tym roku na konkurs nadeszły 53 prace autorów z całej Polski. Pojawiła się także propozycja z Czech. – Alena Mrazowa  przygotowała niezwykle piękny graficznie projekt – mówi Maliszewski. Jej „Przekaz Elfi Nitsche” znalazł się wśród 10 nominowanych zestawów.

Jak podkreśla Karol Maliszewski, w tym roku dominowała proza. – To nowość, bo dotychczas zdecydowanie lepsze były propozycje poetyckie – podkreśla juror. – Warto jednak dodać, że Robert Miniak, zwycięzca, dotychczas koncentrował się na poezji. Tymczasem jego prozatorska próba okazała się znakomita. „Święci z drugiej ręki” to zbiór opowiadań, które są monologami odrzuconych, odsuniętych, ludzi z marginesu. Każde opowiadanie ma własny język, wartki, niepowtarzalny, bardzo interesujący. A i same historie bohaterów są wyjątkowe – z Polski prowincjonalnej, z dala od prasowych newsów. Jestem przekonany, że przy odpowiedniej promocji ten zbiór ma szansę na powodzenie.

Robert Miniak ma 44 lata, jest absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Łódzkim, członkiem wielu towarzystw literackich. Wydał tomik poetycki „Czarne wesele” i „Drzewostany”, publikował w czasopismach literackich. Nagrodę za zwycięstwo w Świdnicy odbierze w listopadzie.

Prace konkursowe oceniało jury w składzie: Karol Maliszewski – przewodniczący jury, Jacek Podsiadło, Grzegorz Wołoszyn. Nominowani do nagrody:

Alena Mrazova – Przekaz Elfi Nitche,

Michalina Janyszek – Sennik,

Kamil Książek – Drzazgi światła,

Magdalena Krytkowska – Jestem Alice,

Radosław Wiśniewski – Zenon Kałuża,

Robert Miniak – Święci z drugiej ręki,

Miłosz Wrzesiński – Łatwizna,

Anna Drabikowska – Dwa, dwa, dwa, dwa…,

Anna Szołtysek-Grzesikiewicz – Białe sukienki

Jacek M. Hohensee – Galeria.

Ogólnopolski Konkurs na Autorską Książkę Literacką organizuje Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy, a jego pomysłodawcą jest Andrzej Protasiuk.

asz

 

 

Poprzedni artykułInauguracja jednak w Świdnicy
Następny artykułDolnośląscy sportowcy nagrodzeni