Strona główna Wydarzenia Strzegom Dokończą odnawianie cmentarza

Dokończą odnawianie cmentarza

0

Rozpoczyna się końcowy  etap renowacji cmentarza żydowskiego w Strzegomiu. 15 września  przyjechała do Morawy trzecia już grupa młodych bezrobotnych z powiatu Barnim pod opieką Mario Hellmich, kierownika robót w Strzegomiu. Młodzi Niemcy wraz z młodzieżą z Zespołu Szkół w Strzegomiu pod opieką Doroty Sozańskiej, zastępcy dyrektora,  zakończą prace  na cmentarzu żydowskim. Przewidziano sprzątanie cmentarza i wykonanie nakrywy granitowej na murze wokół cmentarza.  Wsparcie materiałowe z  ramienia Urzędu Miejskiego w Strzegomiu udziela uczestnikom projektu  ZUK Sp. z o. o. – informuje Grażyna Kuczer z UM w Strzegomiu.

Na terenie cmentarza pracowały dotychczas trzy grupy młodych bezrobotnych z Niemiec w ramach dwóch projektów z budżetu regionalnego V – pod nazwą  „W dobrej formie dla MOL” z powiatu Märkisch – Oderland i  „Droga do przyszłości” z powiatu Barnim. Partnerem projektu ze strony polskiej jest Zespół Szkół w Strzegomiu. Projekty wspiera Urząd Miejski w Strzegomiu, Gmina Wyznaniowa Żydowska i Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

 Efekty dotychczasowych prac są widoczne. Grupa I z  MOL pracowała na cmentarzu w terminie  15.09. – 13.10.2012. W ramach wykonywanych prac skutecznie oczyściła cmentarz z zieleni, krzaków, rozpoczęła budowę muru otaczającego cmentarz i nawiązała kontakty z młodzieżą z Zespołu Szkół.  Grupa II z Barnim w  marcu 2013 r. przy dość dużym mrozie zakończyła prace budowlane muru, rozszerzyła kompetencje językowe i zacieśniła kontakty z Zespołem Szkół.  W terminie 15 -27 wrzesień 2013 r. pracuje grupa III z Barnim. Czworo młodych ludzi pod fachową opieką Mario Hellmich wraz z młodzieżą z Zespołu Szkół  wykona nakrywę granitową  na murze (tzw. „czapkę”) i zakończy prace porządkowe na cmentarzu.

Warto zaznaczyć, że projekt renowacji cmentarza żydowskiego w Strzegomiu opracował Günter Grützner, kierownik projektów Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Zatrudnienia i Kwalifikacji Zawodowych w Bad Freienwalde. Projekt został sfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Socjalnego.

Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Zatrudnienia i Kwalifikacji Zawodowych (Verein zur Förderung von Beschäftigung und Qualifizierung) istnieje od 10 stycznia 1992 r. i działa w regionie Eberswalde i Bad Freienwalde. Stowarzyszenie prowadzi dużą ilość projektów wspierania pracy i edukacji młodych bezrobotnych, korzystając z szerokiej sieci partnerów gospodarczych.

Poprzedni artykuł„Nie” dla przebudowy promenady
Następny artykułBrązowy medal świdnickiego trenera