Strona główna Polityka „Nie” dla przebudowy promenady

„Nie” dla przebudowy promenady

49

Stowarzyszenie Świdnickie Forum Rozwoju i mieszkańcy ulicy Prądzyńskiego mówią stanowcze „nie” przebudowie promenady znajdującej się przy ulicy Kardynała Stefana Wyszyńskiego na Osiedlu Młodych. W liście skierowanym do prezydenta Świdnicy wymieniają szereg innych miejsc, które natychmiast potrzebują remontu.  Zarzucają również prezydentowi brak konsultacji społecznych. Gotowy projekt nie powinien zaskakiwać mieszkańców. 

– Priorytetem dla miasta powinno być modernizowanie obecnie tych przestrzeni miejskich, które służą wszystkim mieszkańcom siedem dni w tygodniu i w istotny sposób wpływają na podnoszenie jakości ich życia i ułatwiają im codzienne poruszanie się po mieście. Jeśli taki stan rzeczy będzie osiągnięty, wówczas można będzie inwestować publiczne pieniądze w modernizacje miejsc o mniejszym znaczeniu (wraz z budową nawet sztucznego strumyka). Okazją do tego będą środki z UE na lata 2014-2020 – piszą w liście do prezydenta Świdnicy.

Miasto przedstawiło ostatnio wizualizacje i gotowy projekt przebudowy promenady przy ul. Wyszyńskiego prowadzącej do kościoła na Osiedlu Młodych. Władze dały możliwość przedstawienia opinii na temat już niestety bardzo zaawansowanego projektu, dlatego z tej możliwości skorzystaliśmy. Uważamy jednak, że zamiast przesłania tylko informacji mieszkańcom o już prowadzonej procedurze prawnej, świdniczanie powinni mieć szansę wypowiedzenia się na temat tych projektów znacznie wcześniej – jeszcze przed przystąpieniem do etapu projektowania – mówią członkowie Świdnickiego Forum Rozwoju. 

W ostatni weekend członkowie Stowarzyszenia zapytali wielu mieszkańców ul. Prądzyńskiego, co sądzą na temat planowej inwestycji. – Zebrane uwagi wraz propozycjami Świdnickiego Forum Rozwoju przesłaliśmy do Urzędu Miasta. Generalnie mieszkańcy uważają, że obecnie deptak, oprócz uszkodzonych schodów nie prezentuje się źle, w porównaniu z wieloma innymi miejscami publicznymi w Świdnicy –  mówi Marcin Paluszek, prezes Stowarzyszenia.

Opinia w sprawie planowanej modernizacji promenady prowadzącej do Parafii NMP Królowej Polski na Osiedlu Młodych 

Świdnickie Forum Rozwoju, po przeprowadzonych konsultacjach wśród członków stowarzyszenia oraz części mieszkańców ul. Prądzyńskiego (w dniach 14-15 września 2013 r.), poniżej przedstawia opinię na temat planowanej przebudowy promenady:

1. Ciąg komunikacyjny pieszy, jest użytkowany masowo tylko jeden dzień w tygodniu przez część mieszkańców Osiedla Młodych. W pozostałe dni tygodnia promenada użytkowana jest incydentalnie (głównie przez kilkadziesiąt osób w godzinach porannych i wieczornych).

2. Naszym zdaniem, miasto powinno skupić się na modernizacji ubytków w nawierzchni promenady prowadzącej do kościoła i budynków Parafii pw. NMP Królowej Polski oraz wykonaniu nowych schodów, z trwalszego od kostki betonowej granitu, tak aby wyeliminować ewentualne zagrożenie wystąpienia wypadków. 

3. Promenada prowadząca do kościoła na Osiedlu Młodych już dzisiaj wygląda estetyczniej (obfite nasadzenia kwiatowe, geometryczne krzewy, nowe ławki) w porównaniu z innymi powszechnie i codziennie użytkowanymi przez świdniczan miejscami w przestrzeni publicznej naszego miasta. Lista takich miejsc jest długa: skwer przy Placu Strzegomskim, pozostałości wieżyczki i fontanny w Parku Młodzieżowym, zdegradowany Park Centralny- to tylko niektóre przykłady.. 

4. Naszym zdaniem, priorytetem dla miasta powinna być modernizacja tych zaniedbanych miejsc, które użytkowane są przez wszystkich świdniczan. Taką przestrzenią są świdnickie parki miejskie- użytkowane zarówno przez dzieci, młodzież, matki z dziećmi, całe rodziny oraz osoby starsze.

5. Uważamy, że ważniejsza obecnie jest na przykład modernizacja Parku Młodzieżowego. Tym bardziej, że o potrzebie modernizacji władze miasta mówią od wielu lat (nie wspominając o obietnicach rewitalizacji parków miejskich w kampanii wyborczej do samorządu trzy lata temu). Park ten stanowi nie tylko ważny punkt na mapie miasta ze względu na funkcje rekreacyjne, gdyż:

– znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie budowanego Centrum Przesiadkowego; 

– stanowi codzienny ważny ciąg pieszy dla użytkowników PKS-u, zmodernizowanej stacji kolejowej (której rola wzrośnie wraz z uruchomieniem bezpośredniego połączenia kolejowego z Wrocławiem);

– stanowi codzienną i naturalną drogę dla tysięcy mieszkańców zachodnich części Świdnicy do centrum i Rynku, drogę dla mieszkańców Osiedla Młodych zmierzających na cmentarz przy ul. Brzozowej, terenów OSiR (w tym lodowiska) oraz uczniów I Liceum Ogólnokształcącego;

– stanowi punkt styczności dla przyjeżdżających do Świdnicy gości i turystów (poprzez bliskość Centrum Przesiadkowego).

6. Odbudowa wieży w Parku Młodzieżowym, zagospodarowanie terenu wokół (przywrócenie fontanny) stworzyłby przy okazji nową atrakcję turystyczną na mapie miasta i z racji swojej lokalizacji bliżej centrum byłaby osiągalna dla wszystkich świdniczan. Ważne jest również oświetlenie głównych alejek parkowych oraz instalacja monitoringu w celu zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu użytkowników.

7. Uważamy, że wydanie planowanego prawie miliona złotych na tą inwestycję (w tym 500 tys. zł na promenadę oraz 400 tys. zł na sztuczny strumyk) jest w dużym stopniu ekstrawagancją

Reasumując, przebudowany deptak będzie przez sześć dni w tygodniu świecił pustkami, aby jedynie w niedziele masowo zapełnić się mieszkańcami (ok. 5 tys. mieszkańców Osiedla Młodych uczęszcza na niedzielne msze – w porównaniu z ogólna liczbą ok. 20 tys. mieszkańców). Priorytetem dla miasta powinno być modernizowanie obecnie tych przestrzeni miejskich, które służą wszystkim mieszkańcom siedem dni w tygodniu i w istotny sposób wpływają na podnoszenie jakości ich życia i ułatwiają im codzienne poruszanie się po mieście. Jeśli taki stan rzeczy będzie osiągnięty, wówczas można będzie inwestować publiczne pieniądze w modernizacje miejsc o mniejszym znaczeniu (wraz z budową nawet sztucznego strumyka). Okazją do tego będą środki z UE na lata 2014-2020.

Czytaj więcej o przebudowie promenady

Promenada do wymiany 

tepe

Poprzedni artykułZbiórka elektrośmieci w sobotę
Następny artykułDokończą odnawianie cmentarza