Strona główna Wydarzenia Świdnica Do projektów mają dobrą rękę

Do projektów mają dobrą rękę

3

Unijne pieniądze popłyną w nowym roku szkolnym do Zespołu Szkół Nr 1 w Świdnicy, bo szkoła kolejny, piąty raz, wygrała konkurs i otrzymała dofinansowanie na realizację wielostronnego projektu Comenius. 

Do projektów mamy dobrą rękę, na przestrzeni minionych siedmiu lat wszystkie nasze aplikacje zostały ocenione pozytywnie i zrealizowaliśmy trzy projekty międzynarodowe Comenius pod rząd, co stawia nas w absolutnej czołówce Dolnego Śląska i Polski. Przed nami kolejne 2 lata pracy wspólnie ze szkołami z Włoch, Hiszpanii, Islandii, Francji, Litwy i Słowacji – mówi Ilona Sitek-Warzecha, dyrektor Zespołu Szkół Nr1 w Świdnicy.

Siedem lat nieustannej współpracy międzynarodowej oznacza prawie 8 tysięcy EUR dofinansowania, 22 szkoły europejskie, z którymi współpracowała świdnicka placówka i 75 wyjazdów zagranicznych uczniów i nauczycieli. Szkolne delegacje zwiedziły Europę od krańca do krańca: od Islandii i Norwegii na północy po Włochy i Turcję, od Portugalii i Hiszpanii na zachodzie po Estonię.

Cele peregrynacji były tak różne, jak tematyka realizowanych projektów. Nasi uczniowie i nauczyciele przemierzali na nartach Norwegię i podziwiali Kapadocję, stąpali po lodowcu masywu Mont Blanc i wędrowali po Pirenejach, obserwowali ptaki na bagnach Morza Śródziemnego i tropili wilki i niedźwiedzie w Karpatach, stąpali po wulkanie na Islandii i zjeżdżali do starej kopalni srebra w Alpach. Wszystkie wyjazdy są w pełni finansowane ze środków unijnych, to wielka zaleta projektów – mówi Ilona Sitek-Warzecha, dyrektorka Zespołu Szkół Nr1.

Gdy w 2006 roku wraz z Kamilem Nowakiem, nauczycielem angielskiego, szkoła przygotowała pierwszy wniosek aplikacyjny nie spodziewała się, że osiągnie tak duży sukces, ale sprawy potoczyły się dla ZS nr 1 bardzo pomyślnie: przez trzy lata realizowali projekt „O ptakach po angielsku”, następnie dwa lata to „Skarby Gór”, kolejne. Trwał projekt „Kto się boi złego wilka. Drapieżniki w naturze i kulturze” a teraz szkoła rozpoczyna projekt „Niech przemówią kamienie. Poznajemy nasze europejskie dziedzictwo”. – Za każdym razem obok nowych partnerów mamy wypróbowanych przyjaciół – ze szkołą z Katalonii realizowaliśmy wszystkie projekty, ze szkołą z Włoch i Słowacji po dwa,  w nowym projekcie po raz drugi spotkamy się ze szkolą z Litwy i Islandii –  mówi Ilona Sitek-Warzecha.

Tajemnica sukcesu Zespołu Szkół nr 1 w Świdnicy tkwi w rzetelności i pracowitości, bo to ich mocna strona. Za realizację  i koordynowanie na poziomie międzynarodowym projektu „O ptakach po angielsku” zostali nagrodzeni tytułem Przykład Dobrej Praktyki, co jest wielkim wyróżnieniem. Teraz zastanawiają się czy za „wilczy” projekt otrzymają podobne wyróżnienie.

W uczeniu się języków obcych najważniejsza jest praktyka, żaden podręcznik czy płyta CD nie zastąpi żywego kontaktu z językiem, taką okazją do podnoszenia kompetencji językowych dla uczniów i nauczycieli są międzynarodowe spotkania projektowe, gdzie angielski jest językiem „roboczym”, oraz kontakty uczestników na Facebooku, w grupach dla uczniów i nauczycieli. Udział w projektach to ciekawa praca i świetna zabawa, możliwość poznawania ludzi z całej Europy, nawiązywanie przyjaźni, odwiedzanie najciekawszych miejsc w Europie, poznawanie kultury, przyrody i… kuchni –  wyjaśnia Kamil Nowak, współautor międzynarodowych sukcesów Zespołu Szkół nr 1.

Do nowego projektu łączącego historię z naukami o Ziemi placówka zaprasza szczególnie nowych uczniów z klas pierwszych. Aby wziąć udział w projekcie, aby wyjeżdżać na wycieczki w Polsce i za granicę wystarczy dobra praca, ciekawość ludzi i świata i odrobina śmiałości.

oprac tepe

Poprzedni artykułSukcesy świdnickiego lekarza
Następny artykułWitaj szkoło [FOTO]