Strona główna Polityka Szefowa nadzwyczajnej komisji

Szefowa nadzwyczajnej komisji

34

Izabela Katarzyna Mrzygłocka, poseł PO z regionu wałbrzyskiego,  została przewodniczącą Podkomisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach dla pracowników i przedsiębiorców na rzecz ochrony miejsc pracy, związanych z łagodzeniem skutków spowolnienia gospodarczego lub kryzysu ekonomicznego.


Podkomisja Nadzwyczajna została powołana podczas wspólnego posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, na którym odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy uzasadniane przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Do szczegółowego rozpatrzenia projektu powołana została podkomisja, której przewodniczy posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka.
Regulacja zakłada m.in. dopłaty do wynagrodzeń dla pracowników zagrożonych zwolnieniami oraz utrzymanie zatrudnienia i zapobieganie zwolnieniom zagrożonych pracowników w sytuacji trudności pracodawcy związanych z pogorszeniem się warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorca ubiegający się o dopłaty będzie musiał jednak wykazać, że w ciągu pół roku jego obroty gospodarcze spadły przynajmniej o 15 proc. oraz że nie zalega z podatkami i składkami od wynagrodzeń.
– Wszystkim zależy na sprawnym i szybkim procedowaniu projektu. Pilność ustawy wymuszona jest sytuacją na rynku pracy. Proponowana regulacja ma być swego rodzaju wspornikiem dla przedsiębiorców w czasie przestoju ekonomicznego. Dostrzegamy konieczność wprowadzenia regulacji, które pomogą utrzymać miejsca pracy. Rozumiemy, że relacja pomiędzy działaniami rządu, przedsiębiorcami a pracownikami stanowi system naczyń połączonych. Równowaga to bardzo ważna sprawa, szczególnie teraz. Zwiększające się bezrobocie jest dla każdej ze stron niekorzystne, dlatego musimy wspólnie mu przeciwdziałać – podkreśla przewodnicząca.

Poprzedni artykułŚwidnicki imprezownik
Następny artykułWspólnoty odnowiły budynki