Strona główna Kultura Świdnicki imprezownik

Świdnicki imprezownik

0

Po fali upałów i kilku rekordach związanych z temperaturą piątek raczy nas przyjemnym chłodem. Czyż nie pięknie? Chyba wszyscy czekali na odrobinę wytchnienia. Przed nami niespełna 2 dni oddechu, a od niedzieli synoptycy zapowiadają znów tropikalny klimat w całej Polsce. Specjaliści twierdzą, że organizm przeciętnego Polaka nie jest w stanie wytrzymać takich warunków. Pomyślcie co by było, gdyby takie lato odwiedzało nas już co roku. A może sjesta stanie się czymś normalnym w porze letniej? Myślę, że znalazłoby się wielu zainteresowanych. Dziś jednak warto zastanowić, jak i gdzie zaplanować wolny, weekendowy czas. Mamy kilka propozycji.

 ***

 Nazwa: EUROPiknik w Krzyżowej

Miejsce: Piątek – Sala Teatralna ŚOK w Świdnicy / Sobota – Krzyżowa

Data i godzina: 9.08.2013, godzina 18:00 / 10.08.2013, godzina 14:00

Wstęp: Wolny

 Bon o wartości 300 zł na wyprawkę szkolną to nagroda w konkursie rodzinnym, który organizatorzy EUROPikniku zaplanowali w Krzyżowej 10 sierpnia.

Polsko-niemiecko-ukraińskie spotkanie młodzieży „Europa – pierwszy gwizdek. Piłka nożna & muzyka“ to 7-dniowe warsztaty muzyczno-sportowe, podczas których powstała 88-osobowa międzynarodowa orkiestra dęta, będąca jednocześnie drużyną piłkarską. Poprzez warsztaty oparte na muzyce i sporcie projekt „Europa – pierwszy gwizdek. Piłka nożna & muzyka” ma na celu przekazać młodym ludziom jak ważne jest wzajemne uznanie, tolerancja i szacunek do innych kultur, oraz jaką rolę w tym pełni europejska wspólnota. Wynik muzycznych warsztatów będzie można usłyszeć na premierowym koncercie orkiestry w piątek 9.08.2013 o godz. 18:00 w sali teatralnej ŚOK w Świdnicy, z kolei wynik warsztatów sportowych dzień później, 10.08.2013 na rodzinnym EUROPikniku w Krzyżowej, gdzie oprócz turnieju piłki nożnej odbędą się również występy przedszkolaków z Krzyżowej i Pszenna oraz grup tanecznych „Boleścin”, „Krąg” i „Mokrzeszów”.

***

 Nazwa: Millerowe (przedpremiera)

Miejsce: Cinema3D, Galeria Świdnicka

Data i godzina: 09.08.2013, godzina 19:00

Wstęp: Bilet normalny 18 zł, ulgowy 16 zł

 Przedpremierowe wyświetlenia to w kinie to, co tygryski lubią najbardziej. Na niemal tydzień przed oficjalną premierą w Cinema3D zobaczyć można film ”Millerowie”. David Burke (Jason Sudeikis) jest pomniejszej klasy dilerem marihuany. Jego klientami są kucharze, matki, ale nie dzieci – ma przecież skrupuły. Co więc mogło pójść źle? Wiele rzeczy. Woląc, z oczywistych powodów, trzymać się w cieniu, na własnej skórze odczuwa, że żaden dobry uczynek nie uchodzi bezkarnie. Kiedy próbuje pomóc nastolatkom z sąsiedztwa, napada na niego trzech ulicznych zbirów, którzy kradną mu towar i pieniądze, przez co staje się dłużnikiem swego dostawcy Brada (Ed Helms). Aby zacząć od nowa – i zachować zdrowie a pewnie też życie – David musi stać się przemytnikiem narkotyków na dużą skalę i doprowadzić najnowszą dostawę Brada z Meksyku na miejsce przeznaczenia. Z pomocą swoich sąsiadów, cynicznej striptizerki Rose (Jennifer Aniston), przyszłego klienta Kenny’ego (Will Poulter) oraz niesfornej, znającej życie ulicy nastolatki Casey (Emma Roberts), obmyśla niezawodny plan. Jedna fałszywa żona, dwoje udawanych dzieci, do tego ogromny, błyszczący kamper – w święto 4 lipca Millerowie kierują się na południe od granicy. Z pewnością zakończy się to wielkim hukiem.

 ***

 Nazwa: Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu

Miejsce: OSiR Strzegom

Data i godzina: 09-11.08.2013, godzina 19:00

Wstęp: Bilety 2 zł(9 i 10 sierpnia) 5 zł (11 sierpnia)

Strzegomski festiwal wrósł w krajobraz nie tylko Ziemi Strzegomskiej, województwa, ale i kraju. W ciągu 21 lat Międzynarodowego Festiwalu Folkloru  miasto odwiedziło 365 zespołów folklorystycznych z 52 krajów sześciu kontynentów. Prezentowały one różnorodne formy folkloru: od obyczajów Dalekiego Wschodu, krajów  Afryki, Ameryki Północnej i Południowej, aż po Antypody oraz prawie wszystkich krajów Europy. To również ponad 14 tys. wykonawców, 610 godzin koncertów i ponad 4 miesiące festiwalowe, 50.000 widzów bezpośrednich i dzięki wieloletnim partnerom medialnym miliony telewidzów, radiosłuchaczy i czytelników.

Festiwal to koncerty na stadionie, pokazy w Rynku, smakowanie narodowych przysmaków. W 22. Edycji widzowie zobaczą m.in. zespoły z Brazylii, Paragwaju, Serbii, Tajwanu, Ukrainy. Gwiazdą będzie zespół Zakopower, który wystąpi w niedzielę, 11 sierpnia na stadionie OSIR-u w Strzegomiu

Więcej szczegółów na temat festiwalu znajdziecie na http://sck.strzegom.pl/rok-2013/program-festiwalu

 ***

 Nazwa: 8. Międzynarodowy Turniej Piłkarski 'SILESIAN CUP’

Miejsce: OSiR Świdnica, ul. Śląska 35

Data i godzina: 07-10.08.2013

Wstęp: Wolny

Sobota w Świdnicy to półfinały i finały a także ceremonia wręczenia nagród podczas 8. już Międzynarodowego Turnieju Piłkarskiego Silesian Cup. Warto pojawić się przy ul. Śląskiej już z samego rana. Od godziny 9:00 do 16:30 przewidziano rozgrywki półfinałowe i finałowe. Szczegółowy program, terminarze, aktualne wyniki, galerie zdjęć i wiele innych przydatnych informacji można znaleźć na oficjalnej stronie turnieju www.silesiancup.pl

***

Choć weekendowa oferta na drugi weekend sierpnia nie wygląda rewelacyjnie, to jednak można spędzić ciekawie czas. Poza zaplanowanymi wydarzeniami warto na chwilę się zatrzymać. Spotkać znajomych, wziąć łyk pysznej kawy i cieszyć się czasem tylko dla siebie. Spokojnego i mimo wszystko słonecznego weekendu życzę.

 

MJ

 

Poprzedni artykułEuropiknik z nagrodami
Następny artykułSzefowa nadzwyczajnej komisji