Strona główna Wydarzenia Świebodzice Piknik Lotniczy w Świebodzicach

Piknik Lotniczy w Świebodzicach [FOTO]

5

Mnóstwo odwiedzających, świetna zabawa, moc atrakcji i wspaniałe maszyny – tak można podsumować tegoroczny Militarny Piknik Lotniczy w Świebodzicach.

Dwudniowa impreza (24 i 25 sierpnia) przyciągnęła na lądowisko gminne do Świebodzic gości z całego regionu. Samoloty podziwiali mieszkańcy naszego miasta, ale także Świdnicy, Wałbrzycha a nawet Wrocławia. Pogoda wyjątkowo dopisała, zatem można było spędzić miniony weekend naprawdę wyjątkowo.

W ramach pikniku odbywały się bardzo widowiskowe skoki spadochronowe (niedzielny konkurs został skrócony ze względu na silny wiatr), konkurs latawców, loty szybowców i loty widokowe nad miastem, pokazy sprzętu militarnego; dzieci mogły pograć w piłkarzyki, piłkę koszykową, było obowiązkowe puszczanie modeli samolotów, latawców i malowanie buziek, za które odpowiedzialna była Młodzieżowa Rada Miejska w Świebodzicach. Swoje stanowisko miał również Wydział Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej UM, który przygotował dla odwiedzających materiały promocyjne na temat Świebodzic i Dolnego Śląska.

Na stoisku gastronomicznym czekały kiełbaski z grilla, grochówka i chłodne napoje. W sobotnie popołudnie na scenie plenerowej zagrał świebodzicki No Business. W niedzielę odbywały się liczne konkursy dla dzieci – m. in. na temat wiedzy o Straży Pożarnej. Wozy bojowe świebodzickiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP zagościły na lądowisku i wzbudziły duże zainteresowanie, zwłaszcza wśród najmłodszych.

W sobotę przed południem burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz oraz prezes Towarzystwa Lotniczego w Świebodzicach Grzegorz Glegoła uroczyście wręczyli certyfikaty ukończenie kursów szybowcowych dla pierwszej grupy, która odbyła pełny kurs szkoleniowy (teoria i praktyka) na naszym lądowisku. Młodzi świebodziczanie, którzy wzięli w nim udział, skorzystali z dofinansowanie gminnego na to przedsięwzięcie.  – To jeden z dowodów na to, że nasze lądowisko jest potrzebne. Już jest wykorzystywane na wiele sposobów, a wkrótce będzie tu prawdziwe lotnisko dla małych statków powietrznych, bo jesteśmy ujęci w strategii rozwoju województwa do 2020 roku – mówił burmistrz podczas uroczystości.

Potwierdzeniem tego była z pewnością obecność na pikniku Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego Jerzego Tutaja, wielkiego entuzjasty rozwoju świebodzickiego lotniska. – To ważne miejsce na mapie lotniczej Dolnego Śląska – podkreślał wicemarszałek Tutaj.

Piknik odwiedziła także posłanka Anna Zalewska. Z udanego pikniku cieszy się szef TLŚ Grzegorz Glegoła. – Dla nas najważniejsze w lotnictwie jest to, że wszystko odbyło się bezpiecznie, ale oczywiście cieszy także bardzo liczna obecność mieszkańców i gości, a że nasza impreza się rozwija i nabiera rangi świadczy wizyta wicemarszałka Tutaja i wielu mediów – m. in. tvn24 oraz lotniczych pojazdów – często niezapowiedzianych – komentuje szef TLŚ.

Jedną z największych atrakcji były bez wątpienia loty widokowe nad miastem i okolicą. – Możliwość zobaczenia miejsc, które się zna na co dzień, tym razem z wysokości 200-300 metrów, to coś niesamowitego – mówił Łukasz Kwadrans, Przewodniczący Rady Miejskiej Świebodzic. Przewodniczący miał okazję polecieć samolotem o wdzięcznej nazwie Spirit of Swiebodzice, pierwszym samolotem zakupionym na nasze lądowisko przez TLŚ.

Organizatorem czwartej edycji pikniku lotniczego był Urząd Miejski w Świebodzicach i Towarzystwo Lotnicze w Świebodzicach.
Podczas dwudniowej zabawy można było także pomóc chorym dzieciom – zbiórkę publiczną prowadziło Stowarzyszenie SMYKI, które zebrało od odwiedzających prawie 2200 zł.

Poprzedni artykułSiatkarski turniej na zakończenie wakacji
Następny artykułOlimpia minimalnie lepsza od AKS-u