Strona główna Wydarzenia Jaworzyna Śląska Nowa lokomotywa w muzeum

Nowa lokomotywa w muzeum [FOTO]

5

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej powiększyło swoją kolekcję zabytkowego taboru kolejowego o nową lokomotywę. Unikatowy, bezpaleniskowy parowóz typu 1U do muzeum trafił prosto z wrocławskiej bocznicy, gdzie ulegał powolnej degradacji.

Lokomotywa, wyprodukowana w 1956 roku przez Fabrykę Lokomotyw im. Feliksa Dzierżyńskiego (FABLOK Chrzanów), rozpoczęła służbę w Zakładach Koksochemicznych w Blachowni Śląskiej. Następnie do lat 90-tych XX wieku, użytkowana była na terenie gazowni Wrocław-Tarnogaj, gdzie po wycofaniu z eksploatacji trafiła na bocznicę kolejową.

Parowozy bezpaleniskowe wykorzystywane były do obsługi bocznic kolejowych zakładów przemysłowych, w których należało zachować szczególną ostrożność przeciwpożarową.  Lokomotywa 1U była pierwszym i jednocześnie jedynym pojazdem tego typu zaprojektowanym i zbudowanym w Polsce.

W ciągu najbliższych kilku tygodni lokomotywa 1U-14813 zostanie poddana zabiegom konserwatorskim, które zabezpieczą ją przed dalszą degradacją.

Muzeum zgłasza się z apelem do wszystkich, którzy posiadają jakiekolwiek informacje na temat tej lokomotywy, zdjęcia lub dokumenty o udostępnienie ich w celu pełniejszego udokumentowania historii tego wyjątkowego zabytku techniki.

oprac. tepe

zdjęcia Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku

Poprzedni artykułTBS przejmie „dziurę” na ul. Spółdzielczej?
Następny artykułŚwięto Wojska Polskiego [FOTO]