Strona główna Magazyn Turystyka ZnaneNieznane.pl: Romantyczny Bożków

ZnaneNieznane.pl: Romantyczny Bożków

0

Dlaczego warto przyjechać do Bożkowa?

Pałac w Bożkowie był niegdyś najpiękniejszym obiektem ziemi kłodzkiej. Niestety ta wspaniała perła architektury popada w ruinę. Ale warto tu zajrzeć, jeśli macie ochotę na romantyczny popołudniowy spacer. Już z daleka widać bajkową wieżę pałacu.

Mimo upływu czasu zachowało się też wiele zabytkowych wnętrz, nie są one udostępnione dla zwiedzających. Wyposażenie zostało przeniesione do Muzeum w Kłodzku.

Za pałacem znajduje się park z rozległymi tarasami, który słynął kiedyś ze szklarni pełnych pięknych orchidei oraz oranżerii. Poniżej jednego z tarasów zobaczyć można fontannę w kształcie głowy lwa. Na końcu parku znajduje się mały staw, w którym kiedyś pływały złote rybki. Ten staw ma też swoją tajemnicę. Według miejscowych jego wody skrywały skarb, którego przez wiele lat pilnował Kacper, lojalny kamerdyner rodu Magnisów.

W przypałacowym parku znajdują się także pozostałości „Zameczku”, romantycznej ruiny, gdzie umieszczono 16 płyt nagrobnych z XVI i XVII w. Będąc w parku pamiętajcie, by wybrać się również na ruiny wieży widokowej, znajdującej się na wzgórzu. Z tego miejsca doskonale widać pałac i cały Bożków.

W sąsiednich zabudowaniach gospodarczych znajdowała się jedna z najstarszych śląskich cukrowni i fabryka marmolady.

Historia i legendy pałacu w Bożkowie

Zespół pałacowo-parkowy w Bożkowie został założony przez Aleksandra von Magnis w latach 1784-91. Chciał się pochwalić swoją rezydencją przed królową Prus – Luizą, więc w parku postawił oranżerię, bażanciarnię, a do stawu kazał wpuścić złote rybki. W 1813 r. zbudowano romantyczną wieżę widokową.

Po II wojnie światowej, posiadłości doglądał dawny kamerdyner Magnisów. Codziennie chodził on do pływalni i stukał w dno. Niestety, zobaczyli to miejscowi chłopi i odkryli skrytkę. Pod dnem pływalni było ukryte srebro, złoto, puchary i dużo biżuterii. Fakt odnalezienia skrytki przez chłopów kamerdyner zgłosił na milicję. Ówczesne służby odnalazły w okolicznych gospodarstwach wiele cennych przedmiotów zrabowanych ze skrytki, na przykład zabytkową chrzcielnicę, którą wykorzystano jako koryto dla kur. Do dziś nie wiadomo gdzie znajdują się „skarby” zarekwirowane wówczas przez milicję.

Co można robić w Bożkowie?

  • Zwiedzić przypałacowy park, spacerując po jego alejkach.
  • Odnaleźć skarby Magnisów w miejscowych gospodarstwach.
  • Zwiedzić pałac. Jest to możliwe przy odrobinie szczęścia. Obok pałacu mieszka pan, który dogląda posiadłości.
  • Wejść na wierzchołek Grodziszcza w poszukiwaniu romantycznych ruin i panoram

Czego nie wolno pominąć w Bożkowie?

  • Kościoła p.w. św. Piotra i Pawła z niezwykłą amboną w kształcie łodzi rybackiej.
  • Ruin romantycznego zameczku.
  • Tarasów z fontanną w kształcie głowy lwa.
  • Figury św. Jerzego i św. Jana Nepomucena w parku.
  • Mauzoleum Magnisów.
  • Pałacowego parku.

Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu Bożkowa

Poprzedni artykułPolecamy: Co pije krowa?
Następny artykułOżywiony obraz. Shirley – wizje rzeczywistości