Strona główna Magazyn Kino Ożywiony obraz. Shirley – wizje rzeczywistości

Ożywiony obraz. Shirley – wizje rzeczywistości

0

Wielkie święto kina, czyli 13. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty, rozpoczął się w ostatni czwartek we Wrocławiu. Do stolicy Dolnego Śląska zjechali fani dziesiątej muzy oraz najciekawsi twórcy europejskiego i światowego kina: m.in. zdobywca tegorocznej Złotej Palmy w Cannes – Abdellatif Kechiche, ze swoim najnowszy obrazem – „Życie Adeli. Rozdział 1 i 2”, wyświetlonym jako film otwarcia, legenda francuskiego neobaroku – Jean-Jacques Beineix czy Gustav Deutsch, twórca niezwykłego „Shirley – wizje rzeczywistości” – filmu, który szczególnie polecamy naszym Czytelnikom.

Gustav Deutsch – austriacki reżyser specjalizujący się w found footage, artysta wideo, architekt, muzyk, fotograf, tym razem materiałem źródłowym uczynił malarstwo Edwarda Hoppera. Biorąc sobie za cel dialog malarstwa z kinem, w statycznych ujęciach ożywił 13 obrazów amerykańskiego realisty, by opowiedzieć o fikcyjnej postaci, „namalować” portret kobiety, której myśli i emocje prowadzą widzów przez XX-wieczną historię Ameryki, od lat 30. do 60. Będąc pod wpływem amerykańskiej trylogii Johna Dos Pasosa: The 42nd Parallel (1930), Nineteen Nineteen (1932) i The Big Money (1936), Deutsch pisał scenariusz filmu z przekonaniem, że nic tak nie odda sytuacji kraju, jak losy wyjętych z tłumu indywidualności. W ich życiu – jak w kropli wody – odbija się wielka polityka, obyczajowość, przemiany społeczne, rewolucje świadomości. Austriacki reżyser doświadczenie Ameryki zamyka w monologach wewnętrznych Shirley. Wydarzenia, nazwiska, mity wpisane w zbiorową pamięć przywołują określone obrazy i nastroje. W ścieżce dźwiękowej pojawiły się autentyczne nagrania audycji radiowych z ubiegłego wieku.

Autorem zdjęć do filmu jest pochodzący z Polski operator, Jerzy Palacz, współpracownik Ulricha Seidla i Gorana Rebica. Pieczę nad koncepcją koloru trzymała stała współpracowniczka Deutscha, malarka Hanna Schimek, która jest też autorką wykorzystanych w filmie iluzjonistycznych obrazów. W głównej roli wystąpiła Stephanie Cumming, kanadyjska tancerka i choreografka, związana z austriacką grupą tańca współczesnego Liquid Loft.

Film będzie można zobaczyć jeszcze 26 lipca i 27 lipca, godz. 19:00, w Kinie Nowe Horyzonty. Bilety oraz więcej szczegółów na stornie http://www.nowehoryzonty.pl/.

Poprzedni artykułZnaneNieznane.pl: Romantyczny Bożków
Następny artykułCzary Penelopy: Bruschetta na dwa sposoby