Strona główna Magazyn Turystyka ZnaneNieznane.pl: Najpiękniejsze polskie jeziora

ZnaneNieznane.pl: Najpiękniejsze polskie jeziora

0

Morskie Oko

Morskie Oko znajduje się w Tatrach Wysokich i jest największym i jednym z najpiękniejszych jezior tatrzańskich. Otoczone jest najwyższymi szczytami polskich Tatr. Leży ono w kotlinie stanowiącą górną część Doliny Rybiego Potoku. Stara nazwa jeziora to Rybi Staw, pochodzi od pstrąga żyjącego w wodach jeziora.Wielu turystów, właśnie tutaj rozpoczyna zdobywanie Tatr: swój początek biorą tu szlaki na Rysy, do Doliny 5 Stawów, czy na Przełęcz pod Chłopkiem.


Morskie Oko to niezwykle popularne miejsce. Utarło się, że każdy kto przyjeżdża w Tatry, musi odwiedzić Morskie Oko. Jest to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji w polskich Tatrach. Stosunkowo łatwa dostępność jeziora, również temu sprzyja. Dojeżdżając do Palenicy Białczańskiej, możecie wybrać się na pieszą wycieczkę (ok. 9 km) bardzo łatwym, asfaltowym szlakiem lub skorzystać z usług tutejszych dorożek, które za opłatą zawiozą Was pod samo Schronisko nad Morskim Okiem.

Jezioro Pilchowickie

Zbiornik wodny powstał po wybudowaniu ogromnej kamiennej zapory na Bobrze w pierwszej poł. XX w. Zajmuje powierzchnię 240 ha i mieści 50 mln m3 wody. Głębokość akwenu jest zmienna i uzależniona od pracy działającej tu elektrowni wodnej.
Nie lada gratką dla miłośników techniki i dawnej inżynierii jest zwiedzanie zapory na jeziorze. Można zaobserwować jak przy użyciu prostych materiałów stworzono monumentalną budowlę, powstrzymującą napór wody. Z korony zapory rozciągają się wspaniałe widoki. Podczas wysokiego stanu wody możecie obserwować wodę przelewającą się specjalnym przepustem i spływającą w dół potężnymi kaskadami w kształcie ogromnych schodów.
Zwiedzając zaporę usłyszycie odgłosy turbin elektrowni wodnej, znajdującej się u jej podnóża. Elektrownia i jej wyposażenie mają już niemal 100 lat, i od czasu wybudowania działają nieprzerwanie aż do dziś.
Jezioro Pilchowickie ma ogromny potencjał, jednak jest ono wykorzystane tylko w niewielkim stopniu. W większości brzegi jeziora są dzikie, porośnięte lasem. Dopiero ostatnio zaczęły się pojawiać przystanie ze sprzętem wodnym, miejsce na grilla czy biwak. Wody jeziora są czyste, bogate w różne gatunki ryb. To istny raj dla wędkarzy.

Jezioro Niesłysz

Jezioro Niesłysz to największe jezioro na Pojezierzu Lubuskim, jego powierzchnia wynosi 4,966 km². Leży 10 km od Świebodzina, w otoczeniu lasów sosnowych. Linia brzegowa jeziora o długości 19 km, jest urozmaicona wieloma zatokami (Z. Juliusza, Z. Bogenza, Z. Wodne Wcięcie, Z. Kolina, Z. Borowska i Z. Szary Kamień) i półwyspami. Gnieżdżą się tutaj m.in.: łabędź niemy, czapla, bocian czarny, żuraw, a także orzeł bielik. Akwen nadaje się do uprawiania wędkarstwa oraz sportów wodnych, takich jak żeglarstwo i wioślarstwo. Wody jeziora są czyste i przejrzyste.
Na półwyspie wrzynającym się w jezioro od strony wschodniej znajduje się grodzisko z XII-XIV w. o powierzchni ok. 4 ha. Ma ono kształt ściętego stożka o owalnej podstawie i wysokości 6-8 m. Otoczone jest wałem i fosą.
Osoby poszukujące wypoczynku nad jeziorem znajdą tu liczne ośrodki turystyczne, m.in. Niesulice, Przełazy, Krzeczkowo.

Jezioro Otmuchowskie

W gminie Paczków znajdziecie dwa malowniczo położone sztuczne zbiorniki wodne – Jezioro Otmuchowskie oraz Zalew Paczkowski. Na obrzeżach Jeziora Otmuchowskiego rozlokowane jest kilka ośrodków wypoczynkowych z piaszczystymi plażami i przystaniami, zapewniające amatorom letniego wypoczynku doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych i wędkarstwa.
Jezioro Otmuchowskie znane jest wśród wędkarzy z całej Polski, szczególnie jako doskonałe łowisko sandaczy.
Powstały w 2002 r. Zalew Paczkowski jest popularny wśród wędkarzy. Warta szczególnej uwagi jest także „Ptasia Wyspa“ zamieszkiwana przez rzadkie gatunki ptactwa wodnego.

znanenieznane.pl

Poprzedni artykułCharlie Chaplin na pożegnanie święta kina
Następny artykułPolecamy: W Paryżu dzieci nie grymaszą