Strona główna Magazyn Turystyka ZnaneNieznane.pl: Najpiękniejsze polskie jeziora

ZnaneNieznane.pl: Najpiękniejsze polskie jeziora

0

Morskie Oko

Morskie Oko znajduje się w Tatrach Wysokich i jest największym i jednym z najpiękniejszych jezior tatrzańskich. Otoczone jest najwyższymi szczytami polskich Tatr. Leży ono w kotlinie stanowiącą górną część Doliny Rybiego Potoku. Stara nazwa jeziora to Rybi Staw, pochodzi od pstrąga żyjącego w wodach jeziora.Wielu turystów, właśnie tutaj rozpoczyna zdobywanie Tatr: swój początek biorą tu szlaki na Rysy, do Doliny 5 Stawów, czy na Przełęcz pod Chłopkiem.


Morskie Oko to niezwykle popularne miejsce. Utarło się, że każdy kto przyjeżdża w Tatry, musi odwiedzić Morskie Oko. Jest to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji w polskich Tatrach. Stosunkowo łatwa dostępność jeziora, również temu sprzyja. Dojeżdżając do Palenicy Białczańskiej, możecie wybrać się na pieszą wycieczkę (ok. 9 km) bardzo łatwym, asfaltowym szlakiem lub skorzystać z usług tutejszych dorożek, które za opłatą zawiozą Was pod samo Schronisko nad Morskim Okiem.

Jezioro Pilchowickie

Zbiornik wodny powstał po wybudowaniu ogromnej kamiennej zapory na Bobrze w pierwszej poł. XX w. Zajmuje powierzchnię 240 ha i mieści 50 mln m3 wody. Głębokość akwenu jest zmienna i uzależniona od pracy działającej tu elektrowni wodnej.
Nie lada gratką dla miłośników techniki i dawnej inżynierii jest zwiedzanie zapory na jeziorze. Można zaobserwować jak przy użyciu prostych materiałów stworzono monumentalną budowlę, powstrzymującą napór wody. Z korony zapory rozciągają się wspaniałe widoki. Podczas wysokiego stanu wody możecie obserwować wodę przelewającą się specjalnym przepustem i spływającą w dół potężnymi kaskadami w kształcie ogromnych schodów.
Zwiedzając zaporę usłyszycie odgłosy turbin elektrowni wodnej, znajdującej się u jej podnóża. Elektrownia i jej wyposażenie mają już niemal 100 lat, i od czasu wybudowania działają nieprzerwanie aż do dziś.
Jezioro Pilchowickie ma ogromny potencjał, jednak jest ono wykorzystane tylko w niewielkim stopniu. W większości brzegi jeziora są dzikie, porośnięte lasem. Dopiero ostatnio zaczęły się pojawiać przystanie ze sprzętem wodnym, miejsce na grilla czy biwak. Wody jeziora są czyste, bogate w różne gatunki ryb. To istny raj dla wędkarzy.

Jezioro Niesłysz

Jezioro Niesłysz to największe jezioro na Pojezierzu Lubuskim, jego powierzchnia wynosi 4,966 km². Leży 10 km od Świebodzina, w otoczeniu lasów sosnowych. Linia brzegowa jeziora o długości 19 km, jest urozmaicona wieloma zatokami (Z. Juliusza, Z. Bogenza, Z. Wodne Wcięcie, Z. Kolina, Z. Borowska i Z. Szary Kamień) i półwyspami. Gnieżdżą się tutaj m.in.: łabędź niemy, czapla, bocian czarny, żuraw, a także orzeł bielik. Akwen nadaje się do uprawiania wędkarstwa oraz sportów wodnych, takich jak żeglarstwo i wioślarstwo. Wody jeziora są czyste i przejrzyste.
Na półwyspie wrzynającym się w jezioro od strony wschodniej znajduje się grodzisko z XII-XIV w. o powierzchni ok. 4 ha. Ma ono kształt ściętego stożka o owalnej podstawie i wysokości 6-8 m. Otoczone jest wałem i fosą.
Osoby poszukujące wypoczynku nad jeziorem znajdą tu liczne ośrodki turystyczne, m.in. Niesulice, Przełazy, Krzeczkowo.

Jezioro Otmuchowskie

W gminie Paczków znajdziecie dwa malowniczo położone sztuczne zbiorniki wodne – Jezioro Otmuchowskie oraz Zalew Paczkowski. Na obrzeżach Jeziora Otmuchowskiego rozlokowane jest kilka ośrodków wypoczynkowych z piaszczystymi plażami i przystaniami, zapewniające amatorom letniego wypoczynku doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych i wędkarstwa.
Jezioro Otmuchowskie znane jest wśród wędkarzy z całej Polski, szczególnie jako doskonałe łowisko sandaczy.
Powstały w 2002 r. Zalew Paczkowski jest popularny wśród wędkarzy. Warta szczególnej uwagi jest także „Ptasia Wyspa“ zamieszkiwana przez rzadkie gatunki ptactwa wodnego.

znanenieznane.pl