Strona główna Magazyn Kino Charlie Chaplin na pożegnanie święta kina

Charlie Chaplin na pożegnanie święta kina

0

Prawie czterysta filmów, w tym 143 pokazane w Polsce premierowo, specjalna plaża na Placu Solnym, wystawy, spotkania autorskie, koncerty krajowych i międzynarodowych gwiazd w klubie festiwalowym Arsenał – to wszystko przez ponad tydzień oferował 13. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty.

Dzisiaj poznamy zwycięzcę Międzynarodowego Konkursu Nowe Horyzonty, na którego czeka Grand Prix i 20 000 złotych nagrody. Oficjalnie impreza kończy się już dziś, ale filmy będą wyświetlane jeszcze całą niedzielę. Na zakończenie szczególnie polecamy klasyczny film Charliego Chaplina – Światła wielkiego miasta, który będzie można zobaczyć na wrocławskim rynku.

Światła wielkiego miasta to sprzeciw Chaplina wobec kina dźwiękowego. Naczelny komik epoki kina niemego naiwnie wierzył, że słowo w filmie to tylko chwilowa moda. Właśnie dlatego zamiast podążać za światowymi trendami, zdecydował się pozostać wiernym klasycznej burlesce, tworząc jedno z jej największych osiągnięć, a zarazem oddając jej hołd.

Światła wielkiego miasta to dowód nie tylko na ponadczasowe poczucie humoru Chaplina, ale też na jego inteligencję – tak przemyślanego scenariusza wielu współczesnych twórców może mu jedynie zazdrościć. Ale w tym filmie zawiera się także swoista gorycz. Choć Światła wielkiego miasta stanowią przykład tego, jak doskonale ówcześni twórcy kina opanowali filmową gramatykę obchodzącą się bez dźwięku, to jednak ich wysiłki przez długi czas wzbudzały zachwyt już jedynie wąskiej grupy kinofili. Nie zmienia to faktu, że co jakiś czas wydobywany z lamusa film każdorazowo zachwyca widzów geniuszem zapomnianego nieco autora. W blasku Świateł wielkiego miasta nadal możemy się ogrzać.

Pokaz rozpocznie się o godzinie 22:00 na wrocławskim rynku. Wstęp darmowy. Więcej informacji na stronie http://www.nowehoryzonty.pl.

Poprzedni artykułDo Świdnicy zawita drużyna z „miasta granitu”
Następny artykułZnaneNieznane.pl: Najpiękniejsze polskie jeziora