Strona główna Wydarzenia Świdnica Zjazd Świdniczan zaprosi w podróż kulinarną

Zjazd Świdniczan zaprosi w podróż kulinarną

7

Kuchnie rosyjską, irlandzką, włoską, portugalską, żydowską i grecką przybliży nam I Integracyjny Zjazd Świdniczan (1-4 sierpnia 2013 r.). W ramach Spotkań Narodów sześć świdnickich restauracji na cztery dni zamieni się w klimatyczne restauracje narodowe, w których zagości nie tylko menu związane z każdym z wymienionych krajów, ale też muzyka i ciekawe prezentacje.

foto archiwum

Piwnica Ratuszowa na czas zjazdu przeobrazi się w restaurację rosyjską, w której będzie można napić się herbaty z prawdziwego samowara, spróbować słynnej zupy solianki, pielmienów (rosyjskich pierogów z mięsem) i innych przysmaków rodem zza wschodniej granicy. Ale nie tylko. W lokalu zagości rosyjska muzyka, będzie można obejrzeć pokaz rosyjskich tańców, a także… się ich nauczyć! Nie zabraknie rosyjskiej muzyki na żywo, a nawet rosyjskiej potańcówki!

Popularny Pub Highlander zamieni się na czas zjazdu w – a jakże! – restaurację irlandzką, w której kelnerzy ubrani w tradycyjne irlandzkie stroje podadzą ciemne bezalkoholowe piwo, które specjalnie na tę okazję uwarzone zostanie w jednym z czeskich browarów. Do tego zaserwują gościom zjazdu deskę irlandzkich serów i wędlin czy tradycyjne na Zielonej Wyspie bułeczki Scones. A wszystko – przy irlandzkiej muzyce, także na żywo. Wśród prezentacji zaplanowano m.in. pokaz i naukę irlandzkiego stepa, występ dudziarza czy kapeli grającej irlandzką muzykę, m. in. U2.

Restauracją włoską jest i pozostanie na czas zjazdu Gusto Italiano. Jej codzienny, nawiązujący do włoskiego klimat zostanie jeszcze podkreślony odpowiednią muzyką i wystrojem. Królować będzie stół przybrany w stylu włoskich biesiad, a na nim – chlebek focaccia, bruschetta pomodoro, sałatki ze świeżych warzyw i oczywiście makarony.

Klimatyczna portugalska restauracja Bacalhau w hotelu Fado – podobnie jak czyni to na co dzień – przybliży gościom zjazdu klimat i smaki Portugalii. Grzanki z sardynkami, polieny z kiełbasą chorizo, faszerowane ziemniaki, tartinki z anchois i oliwkami, portugalskie kotleciki rybne, portugalskie babeczki i musy – to wszystko z pewnością zachwyci podniebienia uczestników zjazd. Do tego muzyka fado i przegląd portugalskiego kina.

Pub Kanappa na czas zjazdu stanie się restauracją żydowską, w której będzie można skosztować tradycyjnego humusu wraz z macą z kuchni aszkenazyjskiej, żydowskiego kawioru, kurczaka w szafranie czy ciasteczek cynamonowych. Z głośników zabrzmi żydowska muzyka, a popołudniami utwory związane z historią i tradycją narodu żydowskiego będą wykonywać abiturienci Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Świdnicy. Nie zabraknie pokazów muzycznych i filmowych o tematyce żydowskiej.

Do gorącej i pachnącej ziołami Grecji zabierze nas Galeria 44, zachwycając wystrojem, zapachem oregano, smakiem oliwek i grecką muzyką. Receptury greckich przekąsek przygotuje specjalnie na tę okazję Robert Trzópek, który pracował jako szef kuchni w restauracji „Tamka43” wyróżnionej sztućcami prestiżowego przewodnika Michelin oraz w dwóch najlepszych restauracjach na świecie hiszpańskiej ElBulli oraz duńskiej Nomie. W te dni nie zabraknie typowej greckiej czarnej kawy z imbryka oraz chłodzącej, lodowej frappe, które będzie serwował Łukasz Jura, Mistrz Polski Barista. Wśród przekąsek znajdziemy m. in. greckie ciasto filo zapiekane ze szpinakiem i fetą, dolmadakię, czyli liście winogron nadziewane ryżem, tzatziki z plackami pita, oliwki zielone i czarne, chałwę czy… świdnickie praliny z greckimi smakami. Do tego grecka muzyka i spotkania z Grekami-świdniczanami, którzy opowiedzą o swojej ojczyźnie.

Wszystkie atrakcje są bezpłatne. Jest jednak jeden warunek, aby móc wziąć w nich udział – trzeba zapisać się na zjazd, wypełniając formularz. Można go pobrać w Informacji Turystycznej, Biurze Zjazdu Wszystkich Świdniczan lub wydrukować ze strony www.zjazdswidniczan.pl.

Poprzedni artykułŚwidnicki Imprezownik
Następny artykułCo z tymi śmieciami?