Strona główna Wydarzenia Świdnica Co z tymi śmieciami?

Co z tymi śmieciami?

38

Nowe prawo gospodarowania odpadami od 1 lipca obowiązuje w Świdnicy, podobnie jak w całej Polsce. Jak wygląda sytuacja w Świdnicy? Poniżej oficjalny komunikat Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Zdjęcie zrobione 05.07.2013 r., ulica J. Kilińskiego, Osiedle Zarzecze

Pierwsze dni „rewolucji śmieciowej” w Świdnicy

Po kilku dniach wprowadzania nowego sytemu możemy dokonać pierwszych podsumowań. Spodziewaliśmy się sporych trudności ze względu na skomplikowane i w wielu przypadkach niejasne przepisy, na które zwracaliśmy uwagę już wcześniej. Co więcej, by cały system działał w pełni, konieczne jest wykonanie niemal natychmiast wielu czynności, a to zależy w dużym stopniu od sprawności firm, które będą odbierały odpady oraz zarządców i właścicieli nieruchomości, którzy powinni wywiązać się ze swoich obowiązków. Na tle innych miast, gdzie słyszymy o zalewie śmieci i bałaganie organizacyjnym, sytuacja w Świdnicy jest niezła, co nie oznacza, że jest idealna. W szybkim tempie musimy przypilnować wprowadzenia wszystkich elementów systemu, bo bez tego nie będzie on funkcjonował tak jak trzeba – komentuje Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.

Mieszkańcy: pojemniki były, a nowych nie ma

Do Urzędu Miejskiego w Świdnicy kierowane są informacje, że nie we wszystkich miejscach, gdzie do tej pory były ustawione pojemniki na odpady zmieszane, dziś są one dostępne. Co więcej w niektórych miejscach ilość i wielkość pojemników jest mniejsza niż przed 30 czerwca.

W związku z tym wyjaśniamy, że wyłączną odpowiedzialność za to gdzie, jakiej wielkości i w jakiej liczbie pojemniki są ustawione ponoszą właściciele i zarządcy nieruchomości, którzy jako jedyni decydują o tych sprawach. Miasto zobowiązane jest wyłącznie do tego, by odebrać odpady z pojemników ustawionych przez właścicieli nieruchomości. Jak już informowaliśmy oferty na dzierżawę bądź zakup pojemników zostały przedstawione zarządcom nieruchomości, ale nie wszyscy z nich skorzystali i w efekcie w części miejsc pojemników na odpady zmieszane nie ma.

W związku z tym zwróciliśmy się do zarządców nieruchomości i spółdzielni mieszkaniowych o informację z jakiego powodu nie wszędzie obecne są pojemniki na odpady zmieszane. Oczekujemy również odpowiedzi, gdzie zostały one ustawione oraz czy znajdują się tam, gdzie do tej pory do wyrzucania odpadów przyzwyczajeni byli mieszkańcy – mówi Maria Kasprowicz-Gładysz, dyrektor Departamentu Infrastruktury Miasta Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Zaobserwowano również, że właściciele nieruchomości nie stosują się do wymogu właściwego oznaczenia pojemników na odpady zmieszane. W związku z tym nierzadko mieszkańcy nie wiedzą, do których pojemników mają wrzucać swoje śmieci. Po interwencji Miasta część zarządców porozumiała sie z firmami dostarczającymi pojemniki co, do ich oznakowania. Gdy to oznakowanie nie będzie wszędzie wykonane podejmiemy kolejne interwencje. Zachęcamy również mieszkańców do zainteresowania się tym problemem i wyegzekwowanie od zarządców prawidłowego oznakowania, by uniknąć dezorientacji i nieporozumień odnośnie tego kto ma prawo wrzucać odpady, do konkretnego pojemnika.

Kolejnym problemem jest fakt, że firmy, które odbierały odpady do 30 czerwca, a nie odbierają już ich po 1 lipca (np. Veolia, WPO Alba) w wielu miejscach zabrały pojemniki przed końcem obowiązywania umowy lub nie zabrały ich do dzisiaj. Takie postępowanie przedsiębiorstw sprawiło, że w niektórych miejscach jest nadmierna ilość pojemników, a w innych mieszkańcy nie mając gdzie wyrzucić odpadów i składowali je poza pojemnikami.

Dyscyplinujemy zarządców nieruchomości, by wyegzekwowali pilne usunięcie zbędnych już pojemników z odpadami oraz śmieci, które znajdują się w ich najbliższym otoczeniu, bo taki jest obowiązek firm odbierających do tej pory odpady – dodaje dyrektor Kasprowicz-Gładysz.

Zdjęcie zrobione 03.07.2013 r. na ulicy J. Dąbrowskiego, Osiedle Młodych

Segregacja odpadów

W poszczególnych rejonach miasta zróżnicowana jest sytuacja związana z organizacją segregacji odpadów. W Sektorze II (Osiedle Młodych, Osiedle Zwierzynieckie, Osiedle Zawiszów) obsługiwanym przez Remondis zdecydowana większość pojemników została już zamontowana. Nieliczne, brakujące zostaną uzupełnione do soboty, 6 lipca. W sektorze tym przekazano już worki do segregacji odpadów mieszkańcom domów jednorodzinnych oraz poinformowano o harmonogramie ich odbioru.

W Sektorze I (Śródmieście) i III (Osiedle Słowiańskie, Kraszowice, Osiedle Zarzecze i Osiedle Kolonia) obsługiwanym przez Zakład Oczyszczania Miasta brakuje jeszcze znaczącej liczby pojemników na odpady segregowane. Wynika to z kłopotów dostawców, którzy z opóźnieniem przekazują nowe pojemniki ZOM-owi. Według informacji pochodzącej od spółki do niedzieli, 7 lipca 60 proc. wymaganych pojemników do segregacji zostanie ustawionych. Pozostałe będą rozwożone i montowane w kolejnych dniach. Natomiast worki do segregacji odpadów razem z harmonogramami obowiązującymi mieszkańców domów jednorodzinnych będą przekazywane w sobotę i niedzielę (6-7 lipca).

Miasto monituje o jak najszybsze spełnienie obowiązku przez spółkę, ponieważ trudno wymagać od mieszkańców, by segregowali odpady, skoro nie ma pojemników, do których można je wrzucać – uważa Maria Kasprowicz-Gładysz.

W połowie nowego tygodnia zakończy się dystrybucja ulotek informacyjnych o zasadach selektywnej zbiórki odpadów. Obecnie przekazywane są do skrzynek mieszkańców osiedla Zawiszów, Młodych i Zarzecze. W pozostałych częściach miasta zostały już rozkolportowane.

Zachęcamy mieszkańców do zapoznawania się z aktualnymi informacji i komunikatami dotyczącymi „rewolucji śmieciowej” na stronie www.um.swidnica.pl/czystaswidnica.

Jednocześnie prosimy o wyrozumiałość związaną z wydłużonym czasem oczekiwania na połączenie telefoniczne, czy też kontakt przez pocztę elektroniczną. Wynika to z ogromnej liczby telefonów i korespondencji, którą otrzymujemy w związku z wdrażaniem nowego systemu gospodarowania odpadami – dodaje Maria Kasprowicz-Gładysz.

Poprzedni artykułZjazd Świdniczan zaprosi w podróż kulinarną
Następny artykułSzlachcic nad szlachcice