Strona główna Kultura Wyjątkowa noc w muzeum

Wyjątkowa noc w muzeum

0

Wystawy, wykład, a na deser koncert muzyki dawnej. Wyjątkowo w tym roku zapowiada się Noc Muzealna organizowana przez Muzeum Dawnego Kupiectwa i Miejską Bibliotekę Publiczną w Świdnicy. Noc Muzealną zaplanowano na  piątek, 5 lipca.

Organizatorzy na początek zaserwują nam wystawę poświęconą powstaniu styczniowemu. Następnie Karol Lizak zaprezentuje obszerny materiał multimedialny poświęcony wydarzeniom z 1863 roku. Wystawa Powstanie Styczniowe w oczach Zachodu została opracowana przez dr Wojciecha Lizaka i Karola Lizaka  w oparciu o grafiki z kolekcji Bartosza Borkowskiego. Wystawa cieszy się olbrzymim zainteresowaniem zwiedzających i trafia do Muzeum Dawnego Kupiectwa wprost z Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Znakomitym uzupełnieniem ikonografii ukazanej na wystawie jest broń i pamiątki związane z powstaniem z kolekcji dr Macieja Małachowicza.

Kolejnym punktem Nocy Muzealnej będzie wykład Zbigniewa Maliskiego połączony z promocją książki Śladami Anny świdnickiejAnna świdnicka była księżniczka świdnicką, królową czeską, królową rzymską, cesarzową rzymską z dynastii Piastów. Córką księcia świdnickiego Henryka i Katarzyny, której pochodzenie nie jest znane. Żoną króla Czech i cesarza rzymskiego Karola IV Luksemburskiego. Matką króla Niemiec i Czech Wacława IV Luksemburskiego.

– Jakże czyste i ponętne jest jej dziewczęce oblicze: urzekający uśmiech, powiewające blond włosy, filuterne usta i śmiejące się oczy – pisał o popiersiu Anny w triforium katedry św. Wita w Pradze, dziele słynnego XIV-wiecznego muratora i rzeźbiarza Petera Parlera, Otto Fischer – biograf cesarza Karola IV. Ferdinand Seibt w książce Karol IV. Cesarz w Europie 1346-1378 nazwał Annę  piękną świdniczanką. Francesco Petrarka, słynny poeta włoskiego renesansu, w jednym z listów zwrócił się do Anny słowami: Jesteś kobietą, która poprzez swą wiarę i mądrość zasłużyła na niepodzielną i trwałą miłość, jak żadna kobieta przed Tobą, a sam Karol IV w wiadomości wysłanej europejskim władcom po narodzinach następcy tronu pisał o najjaśniejszej ze wszystkich Annie, naszej drogiej małżonce. Choć od śmierci królowej i cesarzowej ze Świdnicy minęło 650 lat, o pięknej świdniczance nadal przypomina kilkanaście średniowiecznych malowideł i rzeźb. Właśnie te działa będzie można zobaczyć na wystawie  Śladami Anny świdnickiej – czytamy we wstępie do wystawy.

Nie lada gratką dla kolekcjonerów będzie zapewne możliwość nabycia kopii monet książąt świdnickich.

tepe

Program Nocy Muzealnej

5 lipca 2013 r.

Godz. 18.00

Otwarcie wystawy  Powstanie Styczniowe w oczach Zachodu

Godz. 18.30

Prezentacja multimedialna Karola Lizaka nawiązująca do wystawy

Godz. 20.00

Wykład Zbigniewa Malickiego połączony z promocją publikacji  Śladami Anny świdnickiej

Godz. 20.30

Koncert Zespołu Muzyki Dawnej Scandicus 

W trakcie Nocy Muzealnej będzie można nabyć kopie monet książąt świdnickich.

Od 5 lipca 2013 roku przed wejściem do Muzeum będzie eksponowana wystawa poświęcona Annie świdnickiej. 

Podczas Nocy Muzealnej bezpłatne zwiedzanie stałych i czasowych ekspozycji Muzeum Dawnego Kupiectwa.

Poprzedni artykułŚmierć na drodze [FOTO]
Następny artykułGłosuj na świdnicką Modernizację Roku!