Strona główna Temat dnia Nowe autobusy już pewne

Nowe autobusy już pewne

8

Nowoczesne, pojemne i ekologiczne, a przede wszystkim przyjazne dla pasażera – takie mają być pojazdy, które wkrótce wyjadą na świdnickie drogi. Zanim to nastąpi w piątek, 19 lipca w Świdnicy podpisano umowę o wsparciu unijnym na zakup ośmiu nowych autobusów dla miejscowego MPK. O długotrwałych staraniach i ostatecznym sukcesie wielokrotnie informowaliśmy na portalu Swidnica24.pl

Dzięki dobrej współpracy z władzami województwa dolnośląskiego, wysokiej ocenie świdnickiego projektu oraz korzystnemu kursowi euro Zarząd Województwa, podjął decyzję o dofinansowaniu projektu, który do tej pory zajmował czołowe miejsce na liście rezerwowej. Dzięki temu MPK w Świdnicy otrzyma 4,8 mln zł unijnego wsparcia na zakup nowych autobusów – informuje Stefan Augustyn, rzecznik świdnickiego magistratu.

 Wartość całej inwestycji to nieco ponad 7 mln zł. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to na przełomie lipca/sierpnia MPK ogłosi przetarg, który na jesieni zostanie rozstrzygnięty. Pierwsze nowe autobusy mogą wyjechać na świdnickie ulice w I kwartale 2014 r., kolejne w II kwartale. – To nasza kolejna próba otrzymania unijnego wsparcia, ale tym razem zakończona sukcesem. Projekt od początku ocenialiśmy jak dobry i przede wszystkim ważny dla podróżnych. Dzięki obecnej decyzji o dofinansowaniu kupimy 8 pojazdów, które spełniać będą rygorystyczne normy emisji spalin. Prócz tego, że zadbamy o ekologię, to przede wszystkim poprawi się komfort podróży. W ramach projektu chcemy kupić 6 autobusów 12-metrowych, które mogą przewieźć 100. pasażerów, oraz 2 pojazdy 9-metrowe dla 60. pasażerów. Będą to autobusy niskopodłogowe, wyposażone w monitoring oraz elektroniczne i głosowe systemy informacji pasażerskiej – mówił Wiktor Karol, prezes MPK Świdnica.

 Zadowolenia z przyznania unijnych funduszy na zakup taboru nie krył też Jerzy Tutaj, członek zarządu województwa dolnośląskiego: – Nowe autobusy to nowa jakość świdnickiego przewoźnika. Najbardziej cieszy poprawa komfortu podróżowania pasażerów. Stary, wysłużony tabor zastąpią nowoczesne pojazdy, które będą służyć podróżującym do szkoły czy pracy na terenie miasta i gminy Świdnica oraz Marcinowic. Jest to kolejna inwestycja, która może być zrealizowana dzięki pomocy z Unii Europejskiej. Pomimo tego, że obecna perspektywa finansowa UE już się kończy, to inwestycje transportowe i komunikacyjne nadal stanowią dla nas priorytet i będą realizowane w perspektywie 2014-2020.

 Inne projekty realizowane przy wsparciu z budżetu UE przypomniał prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek: – Świdniczanie mogą już korzystać z łącznika do autostrady A4 dzięki unijnemu wsparciu. Trwa budowa Centrum Przesiadkowego, również dzięki unijnemu wsparciu, a pasażerowie niebawem będą mogli skorzystać w jednym miejscu z autobusowej komunikacji miejskiej, międzymiastowej i kolejowej. Do tego dochodzi teraz zakup nowoczesnych
i ekologicznych autobusów, także w ramach unijnej dotacji. To duża zmiana jakościowa, bo dzięki nowym 8 autobusom aż w 1/3 nasza spółka wymieni tabor na zupełnie nowe pojazdy. Ten pozytywny fakt w przyszłym roku będą mogli odczuć podróżni. Te przykłady pokazują również, że w kwestiach transportu działamy kompleksowo.

 

Poprzedni artykułKto wygra świdnicką „Truskawkę”?
Następny artykułPolonia zagra z Kuźnią