Strona główna Temat dnia Infokioski wciąż na celowniku wandali

Infokioski wciąż na celowniku wandali

14

– Nie rozumiem, komu to przeszkadza – denerwuje się pan Adam, który często przechodzi ulicą Franciszkańską i po raz kolejny zobaczył zniszczony infokioski. Elektroniczne urządzenia, ustawione w ramach dwóch różnych projektów, mają pomagać turystom. Tymczasem wciąż są celem ataków wandali.

Najczęściej niszczone są monitory. – Wygląda to tak, jakby ktoś uderzał w nie pięścią – mówi pan Adam. Infokiosk na ulicy Franciszkańskiej został zniszczony już po raz drugi. Urządzenie zostało zamontowane w ramach programu „Szlak Cysterski”, obejmującego 4 województwa. W 2011 roku powstała trasa turystyczna City Walk, na której znalazło się 6 infokiosków, które kosztowały 105 tysięcy złotych. – Naprawiane były 3 razy. Koszty napraw to 7,55 tysiąca zł. Urządzenia są ubezpieczone, więc każdorazowo koszty naprawy zwracane są miastu przez firmę ubezpieczeniową – informuje Stefan Augustyn, rzecznik UM w Świdnicy.

W infokioskach można znaleźć informacje m. in. na temat projektu i miast biorących w nim udział, bazy noclegowej i gastronomicznej w Bardzie, Kłodzku, Kędzierzynie-Koźlu, Czeskiej Skalice, Przerowie oraz Świdnicy, szlakach turystycznych, zabytkach, miejscach wartych zobaczenia. Nie ma przy nich tłoku, ale turyści i mieszkańcy czasem korzystają z tej możliwości pozyskania informacji. – Myślę, że przez bezmyślność wandali nie powinni cierpieć inni świdniczanie i turyści, dla których przygotowane zostały infokioski – mówi rzecznik i zapewnia, ze nie ma planów, by je zdemontować.

asz

Poprzedni artykułPewny awans ekipy K-Team Sigel i Zwierzaki
Następny artykułTaniec i aerobik w jednym