Strona główna Magazyn Turystyka Znanenieznane.pl: Wieś z welonem królowej

Znanenieznane.pl: Wieś z welonem królowej

0

Nowa Wieś, dlaczego warto tam przyjechać?

Nowa Wieś to pięknie położona wieś łańcuchowa, leży na granicy Rowu Górnej Nysy i Masywu Śnieżnika na wysokości ok. 500-670 m. Okolice są bardzo interesujące geologicznie – to jedno z tylko dwóch miejsc w Polsce, gdzie występują gnejsy śnieżnickie i eklogity. Ze względu na położenie na szlaku wiodącym na Śnieżnik oraz niezwykłą malowniczość terenów, od XIX w. była to znana miejscowość letniskowa.

Najciekawszym zabytkiem jest tutaj drugi co do wielkości na Ziemi Kłodzkiej barokowy kościół p.w. Wniebowzięcia NMP. To on, dzięki dwóm charakterystycznym wysokim wieżom, czyni wieś rozpoznawalną z daleka. Kształt obecny zyskał w 1751 r. Szczególną uwagę zwraca tu monumentalny ołtarz główny z 1793 r. oraz wyposażenie barokowo-rokokowe.

Historia i legendy Nowej Wsi

Nowa Wieś to, wbrew nazwie, wieś stara, bo na pewno istniejąca już pod koniec średniowiecza jako folwark rycerski (1358 r. – pierwsza udokumentowana wzmianka). W XVIII w. zdecydowana większość mieszkańców trudniła się tkactwem. Na przełomie XIX i XX w. Nowa Wieś była popularnym ośrodkiem narciarskim, a po pierwszej wojnie stała się jedną z najpopularniejszych na Ziemi Kłodzkiej miejscowości turystycznych.

Legenda głosi, że pierwotnie stała tu drewniana kaplica ufundowana w XIV w. przez miejscowego rolnika wdzięcznego za boską pomoc w odnalezieniu zaginionej córeczki.

Warto tu przytoczyć historię największej atrakcji kościoła – welonu królowej Francji Marii Antoniny. Królowa idąc na szafot miała podarować swemu spowiednikowi. Welon z brabanckiej koronki miał  3,31 m długości. Duchowny zapisał go testamentem opatowi augustiańskiego opactwa na wrocławskim Piasku, Johanowi Strobachowi. Po sekularyzacji w 1810 r. welon został zakupiony przez niejakiego Seydela. Dzięki jego spadkobiercom trafił do Krzydliny Małej koło Wołowa. Tamtejszy proboszcz przekazał go następnie swemu przyjacielowi, proboszczowi z Roztok. Ten ofiarował welon kościołowi w Nowej Wsi, gdzie można go było oglądać do 1958 r. Niestety welon zniknął w tajemniczych okolicznościach, by odnaleźć się w lokalnym muzeum w Telgte w Niemczech.

Co można  robić w Nowej Wsi?

 • Wędrować! Stokiem Małego Śnieżnika prowadzą dwa szlaki turystyczne: niebieski – z Międzylesia na halę pod Śnieżnikiem oraz żółty – z Międzygórza na Przełęcz pod Puchaczem.
 • Wziąć udział w dorocznym festynie wiejskim organizowanym zwykle na początku lipca.
 • Delektować się panoramami, ciszą i przyrodą

Czego nie wolno pominąć w Nowej Wsi?

 • Zwiedzenia kościoła i obejrzenia stojącej przy nim barokowej, okrągłej, murowanej kapliczki.
 • Zabytkowych domostw wiejskich.
 • Przydrożnych figur, pomników i świątków.

Imprezy i wydarzenia w pobliżu Nowej Wsi

 • Bieg Narciarski Ziemi Bystrzyckiej w Schronisko Jagodna – luty.
 • Ogólnopolski Bieg Bystrzycki w Bystrzycy Kłodzkiej – maj.
 • Dni Świętego Floriana w Bystrzycy Kłodzkiej – maj.
 • Lato Misia Jaskiniowego w Kletnie – sierpień.
 • Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Poszukiwaniu Minerałów w Kletnie – sierpień.
 • Obchody Światowego Dnia Turystyki w Bystrzycy Kłodzkiej i Międzygórzu – wrzesień.

Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu Nowej Wsi

Więcej propozycji wycieczek na znanenieznane.pl

Poprzedni artykuł60 lat temu zdobyto Mount Everest
Następny artykułFestiwalowy przegląd gwiazd