Strona główna Temat dnia Święto lasu w Świdnicy

Święto lasu w Świdnicy

13

Zagroda z pięcioma najprawdziwszymi dzikami stanie w sercu Świdnicy. – Nie ma obaw, będą pod opieką weterynarza i opiekunów, poza tym cała grupka jest przyzwyczajona do obecności ludzi – zapewnia nadleśniczy Jan Dzięcielski i zaprasza wszystkich mieszkańców miasta i okolic na niezwykłe spotkanie z lasem i leśnikami.

W sobotę, 22 czerwca świdnicki Rynek za sprawą Nadleśnictwa Świdnica zupełnie zmieni swój wygląd. Oprócz zagrody z dzikami pojawią się stoiska leśników z powiatu świdnickiego i nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów we Wrocławiu, a także sokolnicy. Na scenie będą prezentować się Zespoły Sygnalistów Myśliwskich z PZŁ Wałbrzych „Odgłosy Kniei” i z Nadleśnictwa Złotoryja oraz lokalne zespoły muzyczne. Hejnaliści od 12.00 co godzinę grać będą z wieży ratuszowej hejnał miasta. Kolejna gratka to stoisko z przysmakami. – Przygotujemy bigos z dzika, będzie też swojski chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem. Oczywiście za degustację nikt nie zapłaci nawet złotówki – dodaje nadleśniczy.

Na tym nie koniec atrakcji. Uczestnicy leśnego święta otrzymają w prezencie wydaną staraniem świdnickiego nadleśnictwa książkę, zatytułowaną „Opowieść o świdnickim nietoperzu”, na którą złożyło się 29 najlepszych opowiadań, nagrodzonych w konkursie literackim. Treść ilustrują wykonane przez dzieci prace plastyczne. – Mamy aż 2 tysiące egzemplarzy i część z nich będziemy chcieli rozdać właśnie na świdnickim Rynku – mówi Jan Dzięcielski. – Poza tym szykujemy mnóstwo upominków dla dzieci, a dla dorosłych bezpłatne sadzonki z podświdnickiej szkółki leśnej.

Nie zabraknie wielu konkursów, wśród których znajdzie się m.in. zgadywanka terenowa. A już teraz warto przygotować się do konkursu, poświęconemu wyłącznie dzikowi, jego biologii, zachowaniom, obyczajom i legendom związanym z tym zwierzęciem i Świdnicą. Główną nagrodą jest lodówko-zamrażarka, w której być może znajdzie się udziec z dzika! Warto zaglądać na fanepage Nadleśnictwa Świdnica na FB, gdzie systematycznie pojawiają się przydatne informacje o dzikach.

Dzień z leśnikami na świdnickim Rynku to element kampanii, prowadzonej przez Lasy Państwowe w całej Polsce. – Nadleśnictwa przygotowują imprezy, które mają poszerzyć wiedzę, propagować właściwe zachowania w lesie, pokazywać pracę leśników i to, jak  współcześnie lasy w Polsce zmieniają się  – wylicza nadleśniczy. – Nasze plany doskonale udało się zgrać z prowadzonym przez miasto projektem „Dzik na szlaku cysterskim”. Dzięki temu na zakończenie sobotnich wydarzeń będziemy mogli wysłuchać koncertu „Kapeli ze wsi Warszawa”.

Już dziś warto sobie zarezerwować czas. Impreza rozpocznie 22 czerwca o godzinie 11.00. Szczegółowy program wkrótce!

 

Poprzedni artykułW zarządzie ŚKPR-u bez większych zmian
Następny artykułPiłkarska rywalizacja maluchów w Galerii Świdnickiej [FOTO]