Strona główna Wydarzenia Świdnica Odkrywali piękno swoich ojczyzn

Odkrywali piękno swoich ojczyzn

1

Do Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. Tony Halika w Świdnicy przyjechali uczniowie i nauczyciele z partnerskich szkół z czterech krajów Europy: Anglii, Włoch, Turcji i Irlandii Północnej, aby podsumować dwuletnią współpracę przy realizacji projektu „Local Tourist Attractions”, kierowanym przez szkołę i finansowanym przez program Unii Europejskiej Comenius.

Przez tydzień uczniowie „Hotelarki” Ewelina Kolarska, Katarzyna Bieszczad, Ambra Dubel, Estelle Foubert, Kamila Wysoczańska, Anita Bigus oraz Jakub Janiak, pod opieką koordynatora projektu Agnieszki Michalskiej, pomagali swoim zagranicznym kolegom i koleżankom odkryć piękno i różnorodność atrakcji turystycznych naszego regionu.

Program wypełniony był wycieczkami m.in. w Karkonosze, do Zamku Książ, sztolni Walimskich, na Zamek Grodno i do Wrocławia. Uczestnicy projektu gościnnie wzięli udział w Powiatowym Festiwalu Piosenki Anglojęzycznej. Byli pod wrażeniem talentu młodych ludzi ze świdnickich szkół. Deszcz, który nieubłaganie padał w tym dniu, okazał się ostatecznie zbawienny, pozwalając na realizację kolejnych zabaw integracyjnych. W grupach międzynarodowych przygotowywaliśmy w formie krótkich form teatralnych (zarówno uczniowie jak i nauczyciele) legendy, baśnie i historyjki związane z regionem danego kraju. W atrakcyjny sposób podsumowaliśmy historie poznane w ciągu dwóch lat podczas wizyt w Turcji, w Irlandii Północnej, we Włoszech, w Anglii i w Polsce.

Nie zabrakło także wspólnego gotowania w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym popularnych dań polskich: zupy pomidorowej oraz trzech rodzajów pierogów. Zajęcia kulinarne prowadziły nauczycielki przedmiotów zawodowych w ZSH-T: Ewa Rudownik oraz Emilia Młynarczuk. Aż miło było popatrzeć, z jakim zapałem i precyzją nasi zagraniczni goście lepili pierogi, a potem z wielkim apetytem zjadali swoje porcje. To znane w świecie danie polskie z pewnością zdobyło sobie kolejnych zwolenników.

W ostatnim dniu wizyty w Świdnicy uczestnicy projektu mieli okazję podsumować zarówno wizytę jak i cały projekt uzupełniając ankiety, pisząc wspomnienia i wrażenia z udziału w projekcie. Wizytę zakończyła uroczysta kolacja, podczas której pani dyrektor Aldona Liszka podziękowała w imieniu szkoły jako koordynatora projektu oraz w imieniu pana starosty Zygmunta Worsy wszystkim uczestnikom za udział i zaangażowanie w zadaniach projektowych.

ZSH-T

opr. red.

Poprzedni artykułFestiwal Reżyserii w pełni
Następny artykułW zarządzie ŚKPR-u bez większych zmian