Strona główna Kultura Festiwal Reżyserii w pełni

Festiwal Reżyserii w pełni

2

Tegoroczna edycja Festiwalu Reżyserii Filmowej wywoływała emocje jeszcze przed jego rozpoczęciem – na niektóre filmy próżno było szukać wejściówek już pierwszego dnia wydawania. Czy zainteresowanie festiwalem wciąż jest tak duże? Jak funkcjonują festiwalowe nowości i czy rozwiązania znane z poprzednich lat nadal się sprawdzają? Zapraszamy na przegląd bieżących wydarzeń z VI Festiwalu Reżyserii Filmowej.

Zdjęcie Łukasz Kufner

Rozpoczęliśmy w sobotę – już wczesnym południem tłum widzów przybył do sal kina Cinema3D, by spotkać się z Arturem Żmijewskim. Niewiele mniejszym powodzeniem cieszyły się też pozostałe spotkania z twórcami, którzy w tym roku przybyli na Festiwal dosyć tłumnie.

Jednym z punktów w kolejnych dniach był przegląd filmów amatorskich, które zostały nominowane do finału konkursu. Jest to innowacja, która wzbudziła sporo emocji – prezentowane filmy wyróżniały się odmiennym stopniem profesjonalizmu: z jednej strony mogliśmy zobaczyć etiudy świdnickich licealistów czy kamerzystów weselnych, którzy stworzyli swoje filmy „domowym sprzętem”, a z drugiej – produkcje uczniów szkół filmowych realizowane za pomocą zaawansowanego sprzętu, w napisach końcowych pojawił się nawet catering. – Wielu autorów podjęło tematykę śmierci, dlatego miłą odmianą był obraz „Kiedy ranne wstają zorze”, który był zwyczajnie zabawny – mówi Michalina, jedna z osób obecnych na projekcji. – Amplituda między poszczególnymi filmami była naprawdę spora, dlatego jestem bardzo ciekawa rozstrzygnięcia konkursu.

Sale kinowe w większości przypadków były wypełnione, choć część osób, które pobrały wejściówki, nie pojawiła się na seansach. Jest to jednak szansa dla tych, którzy chcieli uczestniczyć w projekcjach, ale nie zdążyły pobrać karty wstępu.

Widzowie zapytani o tegoroczną edycję FRF jednogłośnie stwierdzają, że jest o wiele ciekawsza, niż poprzednie: Filmy konkursowe są bardzo ciekawe, ale także inne propozycje przyciągają uwagę. Bardzo interesujące są prelekcje twórców i spotkania z aktorami, Festiwal Reżyserii Filmowej powinien być platformą do takich właśnie „konfrontacji”! FRF potrwa do 6 czerwca.

Adrianna Woźniak

 

Poprzedni artykułDzień za dniem po niemiecku
Następny artykułOdkrywali piękno swoich ojczyzn