Strona główna Kultura Królewskie twierdze

Królewskie twierdze

0

Muzeum Dawnego Kupiectwa zaprasza 9 czerwca  2013 r. o  godz. 12.30. na Spotkanie z dr. Grzegorzem Podrucznym, autorem książki „Król i jego twierdze.  Fryderyk Wielki i pruskie fortyfikacje stałe w latach 1740-1786”. W czasie spotkania będzie można nabyć książkę.  Wstęp na spotkanie wolny.

Grzegorz Podruczny (1977). Historyk sztuki, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie obronił swój doktorat. Obecnie pracownik Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego  Collegium Polonicum w Słubicach.

Najważniejsze publikacje: „Twierdza Wrocław w okresie fryderycjańskim. Fortyfikacje, garnizon i działania wojenne w latach 1741-1806”, „Twierdza Srebrna Góra”, (wraz z Tomaszem Przerwą), „Twierdza od wewnątrz. Budownictwo wojskowe na Śląsku w latach 1740-1806”, „Kunersdorf 1759. Kunowice 2009. Studien zu einer europäischen Legende=Studium pewnej europejskiej legendy” (współredagowana razem z Wernerem Benecke).

Jego najnowsza książka nosi tytuł: „Król i jego twierdze. Fryderyk Wielki i pruskie fortyfikacje stałe w latach 1740-1786”. Autor prezentuje w niej niezwykle interesujące i ważne dla rozwoju fortyfikacji  zagadnienie, jakim była rozbudowa systemu twierdz w państwie pruskim, przeprowadzona w okresie panowania Fryderyka Wielkiego. W książce tej znaleźć można liczne nowe, wcześniej nie prezentowane informacje na temat takich warowni jak Brzeg, Głogów, Grudziądz, Kłodzko, Kołobrzeg, Koźle, Nysa, Skorogoszcz, Srebrna Góra, Szczecin, Świdnica czy też Wrocław. Praca ta powstała na bazie kwerendy archiwalnej i prezentuje wcześniej nie występujące w literaturze fakty. Zaopatrzona jest w 129 ilustracji, z których większość to nie publikowane wcześniej plany archiwalne, zaś część z nich to świetne rysunki rekonstrukcyjne, sporządzone specjalnie na potrzeby tej publikacji.

Ważne miejsce w książce zajmują rozważania poświęcone twierdzy Świdnica. Autor szeroko prezentuje fakty związane z jej genezą, projektowaniem i budową, a także osobno przedstawia niektóre specjalne rozwiązania, które pojawiły się w Świdnicy w tym okresie. Szczegółowo zaprezentował tam między innymi pochodzenie świdnickiej twierdzy fortowej a także rolę Świdnicy w rozwoju kazamaty artyleryjskiej – tak kazamaty tradycyjnej, jak i tej nowego typu, zwanej hangarem, która po raz pierwszy została wzniesiona właśnie w Świdnicy.

Zbigniew Malicki

Muzeum Dawnego Kupiectwa

Poprzedni artykułZagraj w filmie reżysera „Czasu honoru”
Następny artykułKto dostanie Złotego Dzika?