Strona główna Polityka Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej nie będzie

Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej nie będzie

10

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku WSSE zmieni nazwę na Wałbrzysko-Opolska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Wicepremier Janusz Piechociński zapowiedział podczas wizyty w Wałbrzychu, że udziałowcem Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park” zostanie Zarząd Województwa Opolskiego. Strefy mają działać dłużej – do 2026 roku.

Wiceminister Ilona Antoniszyn – Klich i wicepremier Janusz Piechociński podczas wizyty w WSSE

Na Opolszczyźnie już teraz jest ponad dwadzieścia procent wszystkich terenów należących do strefy.  Resort liczy na to, że połączenie wywoła realną konkurencję między strefami na południu Polski. Nie ma jednak  mowy o wyprowadzce zarządu spółki z Wałbrzycha. Podczas wizyty wicepremier zapowiedział, że zmienią się  kryteria  działania stref. Rząd chce promować inwestorów z zakresu nowych technologii, a strefy mają powstawać w miejscach ze strukturalnym bezrobociem. Ministerstwo gospodarki chce także, aby w strefach działało zdecydowanie więcej inwestorów z kapitałem polskim. Obecnie jest ich tylko piętnaście procent.

W WSSE w tym roku może przybyć terenów dla nowych firm. – Złożyliśmy wniosek do ministerstwa o zmianę granic strefy. Chcielibyśmy, aby  powierzchnia strefy zwiększyła się do 2400 hektarów, czyli o około 200 hektarów więcej – mówi prezes Barbara Kaśnikowska. – Natomiast nie planujemy tworzenia nowych podstref. Chcemy się skoncentrować na lepszym wykorzystaniu tego co mamy. Wciąż mamy 860 hektarów, które czekają na inwestorów.

Na powiększeniu strefy ma skorzystać także Świdnica, która ubiega się o dodatkowe 2,2 hektara w rejonie ulicy Przemysłowej.

Poprzedni artykułJuliada w deszczu… datków [FOTO]
Następny artykułGimnazjaliści rywalizowali na Zawiszowie