Strona główna Kultura Viva Verdi

Viva Verdi

0

W najbliższą niedzielę, 26 maja o godzinie 18.00 w teatrze miejskim w Świdnicy zaplanowano nadzwyczajną galę operową, przygotowaną z okazji obchodzonej na całym świecie rocznicy urodzin wybitnego kompozytora operowego Giuseppe Verdiego. Koncert w wykonaniu znakomitych solistów-śpiewaków wrocławskiej sceny muzycznej okraszony będzie licznymi anegdotami i historiami z życia tego wybitnego twórcy. Podczas koncertu zostaną wykonane znane, jak i te mnie poznane dzieła Verdiego, a także innych kompozytorów włoskich, współczesnym Mistrzowi.

„Pewnego razu Giuseppe Verdi spacerując po parku usłyszał katarynkę, która wygrywała melodię z opery „Rigoletto” w dość szybkim tempie. Kompozytor podszedł do kataryniarza i powiedział, żeby trochę wolniej kręcił korbką katarynki. Następnego dnia Verdi przechodząc koło tego samego kataryniarza, ujrzał na katarynce kartkę z napisem „Uczeń mistrza Verdiego”.”

Rok 2013 jest szczególnym dla świata opery. Obchodzona jest bowiem 200. rocznica urodzin jednego z najsłynniejszych kompozytorów wszech czasów – Giuseppe Verdiego. To właśnie z kompozycji tego wyjątkowego Włocha nuci się na całym świecie toast „Libiamo”, arię Księcia Mantui „La donna e mobile”, słynny chór niewolników „Va pensiero”. Verdi pisał przystępnie, wyraziście, a przede wszystkim oddając prawdę historyczną i absolutną uczuciowość w swoich postaciach operowych. Jego ówcześnie prezentowane dzieła wywoływały niebywałe reakcje patriotyczne. Nie bez powodu właśnie został okrzyknięty po przez swoich rodaków bohaterem narodowym.

Program Gali „VIVA VERDI!”, na który złożyły się arie i duety pochodzące z najsłynniejszych oper włoskiego mistrza: Traviata, Rigoletto, Joanna d’Arc, Aida, Makbet, i in., został wzbogacony o kompozycje innych znakomitych włoskich kompozytorów, a także przesławne pieśni neapolitańskie, którymi najwięksi tenorzy podbijali sceny operowe świata. Nie zabrakło także muzycznych niespodzianek we włoskim stylu. To będzie z pewnością wyjątkowy wieczór, który pozwoli przenieść się słuchaczom do słonecznej Italii.

Wykonawcami koncertu będą znakomici artyści związani z wrocławską sceną muzyczną: Anna Lichorowicz – sopran, solistka Opery Wrocławskiej, uznana wykonawczyni oper G. Verdiego, Tomasz Maleszewski – tenor, solista Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, stale związany z Wrocławskimi Kameralistami, Katarzyna Neugebauer – fortepian, jedna z najlepszych pianistek młodego pokolenia, zaś całość poprowadzi Maciej Michałkowski – wrocławski dziennikarz i krytyk muzyczny.

Poprzedni artykułRatujmy centrum miasta. Apel kupców
Następny artykułZwierzaki czekają na dom