Strona główna Wydarzenia Świdnica Ratujmy centrum miasta. Apel kupców

Ratujmy centrum miasta. Apel kupców

49

Blisko 200 kupców, hotelarzy i restauratorów złożyło apel do radnych miejskich w sprawie aktywizacji centrum Świdnicy. Zamiast narzekać, przygotowali konkretne rozwiązania, które mają zapobiec dalszemu upadkowi handlu i usług w ścisłym centrum Świdnicy. – Proponowane przez nas zmiany dotyczą m. in. obniżenia opłat za parkowanie, zmniejszenie obszaru objętego strefą płatnego parkowania, a także skierowania ruchu turystycznego do centrum miasta – piszą.

 

„Od kilku lat obserwujemy pozytywne działania władz Świdnicy mające na celu zmianę wizerunku naszego miasta, jako miejsca bogatego w atrakcje turystyczne. Sztandarową inwestycją z tym związaną była odbudowa wieży ratuszowej, która wraz z innymi  zabytkami, jak Kościół Pokoju, katedra czy historyczna starówka, nie są w pełni wykorzystywana. Jest to wynik między innymi:

 – Jednych z najwyższych w kraju opłat za parkowanie (obecnie opłata za pierwszą godzinę wynosi 3,00 zł podobnie jak w Warszawie czy we Wrocławiu);

–  Szeroko rozbudowanej strefie płatnego parkowania (ze ścisłego centrum rozrosła się ona dla przykładu do ulic – Wałbrzyskiej, Sprzymierzeńców, Saperów, Jagiellońskiej, czy Łukasińskiego);

– Braku w centrum parkingu dla autobusów turystycznych;

 Wynikiem takiej sytuacji jest nie tylko mniejsza liczba turystów odwiedzających nasze miasto, ale  także spadek zainteresowania centrum Świdnicy ze strony jej mieszkańców. Dodając do tego  zbyt małą liczbę imprez organizowanych w Rynku i jego ścisłej okolicy obserwujemy przysłowiowe wymieranie zabytkowego centrum naszego miasta (obecnie możemy policzyć 40 pustych lokali).

Chcąc zaradzić tej sytuacji zwróciliśmy się 21 maja do radnych Rady Miejskiej Świdnicy z apelem, a także propozycjami  zmian, w celu wspólnego ratowania naszego miasta. Zdajemy sobie sprawę z różnych ograniczeń, zwłaszcza finansowych, jednak nie możemy spokojnie przyglądać się, jak z dnia na dzień podupada nasza okolica. Tym apelem pragniemy rozpocząć szeroką dyskusję nad ratowaniem Świdnicy!”

Przeczytaj:

apel do radnych

propozycje zmian w Strefie Płatnego Parkowania

Na najbliższy czwartek, 23 maja, władze Świdnicy zaplanowały konferencję prasową, podczas której zostanie przedstawiony projekt pod nazwą „Aktywizacja Rynku”. Jak informuje Stefan Augustyn, rzecznik prasowy UM, powstał on w oparciu o rozmowy z kupcami. O szczegółach będziemy informować.

Poprzedni artykułPosypały się mandaty
Następny artykułViva Verdi