Strona główna Kultura Świdnica tkana ze wspomnień

Świdnica tkana ze wspomnień [UPOMINEK]

0

Czasem po prostu kręte, częściej jednak dramatyczne losy przywiodły ich do Świdnicy. To oni, ich rodzice, dziadkowie budowali po wojnie zręby polskiej Świdnicy, wciąż mając w pamięci swoje utracone, małe ojczyzny. Do rąk współczesnych świdniczan trafiło wyjątkowe wydawnictwo, przygotowane staraniem Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnicki – „Moje dwie małe ojczyzny”. Dla czytelników Swidnica24.pl mamy cztery egzemplarze książki.

A złożyły się na nią wspomnienia autorstwa osiemnastu osób. Część z nich to pionierzy, część to potomkowie pierwszych Polaków, którzy po II wojnie światowej przyjechali do Świdnicy. Jest wśród nich zaledwie 14-letnia Łada Iwanicka, która skrupulatnie spisała losy swojej rodziny, opowiadane przez babcię. Jest i opowieść o pierwszym w Świdnicy polskim domu jednorodzinnym, i o twórcach polskiego zawodowego teatru, i o tęsknocie za dawnymi domami. – Te historie składają się na obraz Świdnicy, którą znamy dzisiaj – mówił 27 maja podczas uroczystości w teatrze miejskim prezydent Wojciech Murdzek, podkreślając, że ta niezwykle cenna inicjatywa powinna być początkiem dalszych działań, które zachowają pamięć o kolejnych pokoleniach. Zadeklarował współpracę z Towarzystwem Regionalnym Ziemi Świdnickiej, by  nie zaprzepaścić inspiracji, jaką stały się „Moje dwie małe ojczyzny”. Prezes Towarzystwa, Urszula Pawłowska, nie ukrywała wzruszenia, że oto po latach starań książkę udało się wydać. Jak była oczekiwana, niech świadczy zapełniona po brzegi sala teatru. Gośćmi honorowymi byli autorzy wspomnień, którym prezes TRZŚ, prezydent i przewodnicząca Rady Miejskiej wręczyli dyplomy i podziękowania.

Wspomnienia świdniczan zostały wydane w nakładzie 750 egzemplarzy. Książki nie można kupić. – Pozyskaliśmy dotację z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Osób Starszych na lata 2012-2013 pt. „Świdniczanin-Dolnoślązakiem, Dolnoślązak-Polakiem – Pokolenia tworzą tożsamość” – mówi Urszula Pawłowska. – Podczas spotkania w teatrze rozdaliśmy 400 egzemplarzy.

„Moje dwie małe ojczyzny” dla Czytelników Swidnica24.pl

Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej przekazało 4 egzemplarze książki dla czytelników naszego portalu. Otrzymają je osoby, które jako pierwsze przyślą e-mail na adres [email protected] W tytule proszę wpisać „Wspomnienia świdniczan” , w treści imię, nazwisko i numer telefonu (wyłącznie do wiadomości redakcji). Na zgłoszenia czekamy do 2 czerwca.

Poprzedni artykułPolicjanci ze Świdnicy najlepsi
Następny artykułRusza nabór do Truskawki 2013