Strona główna Bez kategorii Radość z biało-czerwonej

Radość z biało-czerwonej [FOTO/VIDEO]

18

Olbrzymie flagi na wieży ratuszowej, a w Rynku tłum dzieci i dorosłych z kotylionami, pomalowanymi twarzami, balonami, kwiatami. Serce miasta stało się miejscem wyjątkowej manifestacji dumy z biało-czerwonych barw narodowych. Po raz pierwszy, dzięki inicjatywie harcerzy z Hufca ZHP w Świdnicy, Święto Flagi zamieniło się radosny happening, do którego chętnie włączali się obok przedszkolaków i uczniów zwykli przechodnie. I nikomu nie przeszkadzał deszcz.

Zamiar był jeden – pokazać, że można połączyć powagę narodowych symboli, pamiętać o przeszłości, a jednocześnie dobrze się bawić. Punktualnie o 10.00 każdy miał szansę odśpiewać pełne 4 zwrotki hymnu Polski – i to bez pomyłek,dzięki przygotowanej przez harcerzy „ściągawce”. Chwilę później na maszt druhowie wciągnęli z honorami flagę. – R jak rozpoznanie, Z jak zobowiązanie, P jak postanowienie – tak o swoich skojarzeniach z barwami i symbolami mówił w krótkiej gawędzie zastępca prezydenta Świdnicy Ireneusz Pałac, przypominając o tych, którzy za biało-czerwoną ginęli, ale mówiąc też o wielkiej radości, jaką daje narodowa tożsamość.

Nieodłącznym atrybutem polskości są tańce narodowe, które brawurowo zaprezentowały Zespół Zespół Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg” i „Mokrzeszów” oraz Dziecięce Grupy „Mała Świdnica” i „Boleścin”. Przez cały czas komendant Hufca ZHP, Piotr Pamuła, przypominał historię święta i zasady dotyczące używania narodowych symboli. Na licznych stoiskach można było zaopatrzyć się w kotyliony, flagi, zapleść warkocze z biało-czerwonymi wstążkami, pomalować paznokcie i twarze. Nie zabrakło zabaw dla najmłodszych i quizów. Podczas happeningu rozstrzygnięty został także konkurs na najlepiej ubrane w barwy narodowe dzieci. Zwyciężyły grupa trzecia Przedszkola nr 16 i grupa czwarta Przedszkola nr 14.

Na finał wszyscy, którzy dzisiaj na Rynku stawili się w strojach biało-czerwonych, stanęli do wspólnego zdjęcia, a w niebo poleciało 500 biało-czerwonych balonów.

***

Święto Flagi Rzeczpospolitej Polskiej jest świętem państwowym, ustanowionym w 2004 roku. 2 maja to także Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

asz/tepe

 

Poprzedni artykuł„Krąg” i świdnicka orkiestra razem
Następny artykułWyniki z boisk piłkarskich