Strona główna Temat dnia Petycja w sprawie cmentarza

Petycja w sprawie cmentarza

19

– Chciałem odwiedzić grób mamy w Święta Wielkanocne, ale zrezygnowałem. Nie po raz pierwszy zresztą – z żalem mówi Tomasz Makowski. Dla niego pokonanie błotnistych alejek po śniegu lub deszczu jest niemożliwe, bo porusza się na wózku. – Problem dotyczy także wielu starszych osób, które mają kłopoty z chodzeniem – dodaje pan Tomasz. Ponad 400 osób podpisało się pod petycją o utwardzenie dróżek na cmentarzu przy alei Brzozowej w Świdnicy.

Ta najstarsza w mieście polska nekropolia jest własnością parafii pod wezwaniem św. Stanisława i św. Wacława. Przez lata nie doczekała się alejek z prawdziwego zdarzenia, nawet na głównej drodze leżą popękane, betonowe płyty, pamiętające lata 60-te ubiegłego wieku. – Na ten cmentarz przychodzą przede wszystkim starsi ludzie – mówi Tomasz Makowski. – Nie stawiamy żądań, ale prosimy proboszcza parafii, by wspólnie podjąć działania, które poprawią sytuację i pozwolą dojść do grobów suchą nogą. Jeśli ksiądz się zgodzi, chętnie podejmiemy akcję poszukiwania sponsorów i darczyńców. Chcielibyśmy tylko, by alejki zostały odwodnione i wysypane żwirem.

W społeczną inicjatywę włączył się radny Krzysztof Grudziński, który w sprawie cmentarza złożył interpelację na kwietniowej sesji Rady Miejskiej. Odpowiedź była natychmiastowa – cmentarz nie należy do miasta i nie ma możliwości, by z budżetu finansować tutaj jakiekolwiek prace. Inicjatorzy jednak nie poddają się. – Petycja zostanie przekazana także prezydentowi – tłumaczy pan Tomasz. – Prosimy tylko o wsparcie.

Proboszcz parafii katedralnej, ks. Piotr Śliwka, zapewnia, że jest otwarty na tę inicjatywę. – Na pewno  będziemy rozmawiać, co można zrobić – deklaruje.  Do spotkania ma dojść w najbliższych dniach.

asz

Poprzedni artykułPomóż odnaleźć psa
Następny artykułNa finiszu znów najszybszy Davide Rebellin