Strona główna Sport Inne Na finiszu znów najszybszy Davide Rebellin

Na finiszu znów najszybszy Davide Rebellin

0

Dobiegł końca 48. wyścig kolarski Szlakiem Grodów Piastowskich, czwarta w tym sezonie impreza z cyklu BGŻ ProLigi.. Podobnie jak miało to miejsce na pierwszym etapie ze Świdnicy do Dzierżoniowa, dziś na czwartym etapie z Jawora do Złotoryi znów najszybszy był Włoch Davide Rebellin (CCC Polsat Polkowice). Zwycięzcą całego wyścigu został Czech Jan Barta (NetApp Endura), który w sobotę finiszował na szóstym miejscu. Na drugie miejsce awansował dzięki 10-sekundowej bonifikacie Rebellin, spychając na trzecią lokatę Mateusza Taciaka. Czwarte miejsce zajął Marek Rutkiewicz, a piąte Bartosz Huzarski. Liderem rankingu BGŻ ProLigi pozostał Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice), utrzymując minimalną przewagę punktową nad kolegą z zespołu Taciakiem.

 

Ostatni etap, z czterema górskimi premiami, przebiegał pod znakiem ataków na pozycję lidera. Kilkakrotnie próbował odskoczyć od peletonu Rutkiewicz, długi czas na czele jechała kilkuosobowa grupka, na ostatnich kilometrach przed peletonem znaleźli się Paweł Bernas (BDC MarcPol) i Łukasz Wiśniowski (Etixx – Ihned). Wszystkie akcje zakończyły się niepowodzeniem i na brukowany, prowadzący pod górę finisz wjechał cały peleton. W tych warunkach bezkonkurencyjny był Rebellin, wyprzedzając Czecha Aloisa Kankovsky’ego i  Huzarskiego. W czołowej dziesiątce znaleźli się Barta i Rutkiewicz.      

 

Przebieg wyścigu potwierdził, że zagraniczni zawodnicy przyjechali do Polski z zamiarem walki o czołowe pozycje w końcowej klasyfikacji. Na dobrą sprawę jedynie ekipa CCC Polsat Polkowice usiłowała przeciwstawić się gościom i od początku do końca atakowała. Nie udało się im jednak zgubić Jana Barty, mocno wspieranego przez drużynę NetApp z Bartoszem Huzarskim na czele.

 

Warto także odnotować dwa pierwsze w tym sezonie i jednocześnie w barwach polkowickiej drużyny, zwycięstwa 42-letniego Włocha Davide Rebellina. Zadebiutował on w Grodach na polskich szosach, bowiem w kwietniu zrezygnował z udziału w Ślężańskim Mnichu z uwagi na bardzo trudne warunki atmosferyczne. Specjalista od klasyków pokazał, że pomimo wieku doskonale czuje się na tego typu pagórkowatych etapach i zakończył wyścig na drugiej pozycji, z dwoma zwycięstwami etapowymi.

 

Najtrudniejszy okazał się pierwszy etap, z wieloma górskimi premiami i szybkimi zjazdami rozgrywany na dodatek w zimnie i deszczu. Atak sześciu kolarzy na ostatnich kilometrach dał im minutową przewagę i to właśnie oni walczyli na pozostałych odcinkach o końcowe zwycięstwo. Rywalizację w gronie tej szóstki Jan Barta rozstrzygnął znakomitym występem w sobotniej czasówce. 

 

Wyniki czwartego etapu:

1. Davide Rebellin (Włochy – CCC Polsat Polkowice) – 4:02.45

2. Alois Kankovsky (Czechy – ASC Dukla Praha)

3. Bartosz Huzarski (NetApp Endura)

4. Tomasz Smoleń (Bank BGŻ)

5. Rene Hooghiemster (Holandia – NSP Ghost)

6. Jan Barta (Czechy -NetApp Endura)  – wszyscy ten sam czas

 

Końcowa klasyfikacja 48. wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich:

1. Jan Barta (Czechy – NetApp Endura): 11:53.47    

2. Davide Rebellin (Włochy – CCC Polsat Polkowice): strata 12sek.

3. Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice): +18

4.  Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice): +33

5.  Bartosz Huzarski (NetApp Endura): +51sek.

6.  Stefan Schumacher (Niemcy – Christina Watches): 1.31

7.  Kamil Gradek (BDC MarcPol): +1.44

8.  Jiri Hudecek (Czechy – Bauknecht Author): +1.47

9. Adam Stachowiak (Bank BGŻ): +1.51  

10. Jarosław Marycz (CCC Polsat Polkowice): +2.16                                            

/FOTO: Paweł Urbaniak/

Poprzedni artykułPetycja w sprawie cmentarza
Następny artykułDni Papieskie [PROGRAM]