Strona główna Bez kategorii Franciszkańska się zazieleni

Franciszkańska się zazieleni [FOTO/VIDEO]

22

Jeszcze w tym miesiącu zakończy się gruntowna przebudowa skweru przy ul. Franciszkańskiej. Na ten cel Świdnica otrzyma aż 70-procentową unijną dotację. 

Zlokalizowany w ścisłym centrum plac wymagał nowej aranżacji, dlatego chcieliśmy go przebudować i zadbać o jego estetykę. Prace zakładają nowe i efektowne zagospodarowanie placu, który zupełnie zmieni swoje oblicze – tłumaczy Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.

Nowy plac po przebudowie ma się stać miejscem do rekreacji. Dlatego też zniknął zaniedbany trawnik, przeniesiony został blaszany pawilon i miejsce na pojemniki na śmieci, a chodnik ze spękanymi płytami również już nie istnieje. Roboty budowlane polegały na całkowitej wymianie istniejących nawierzchni, wprowadzeniu nowych elementów małej architektury utrzymanych stylistycznie w charakterze placu, wymianę instalacji odwadniającej oraz elektrycznej.

Koncepcja przebudowy placu nawiązuje do najnowszych trendów w architekturze oprócz trwałego kamienia, zaplanowano również bogatą szatę roślinną i nasadzenia.

Zieleń nada placowi niepowtarzalny charakter i spowoduje, że dzięki podświetleniu z linii posadzki i poziomu ławek, plac zyska ciekawą kompozycję. W sumie posadzonych zostanie blisko 2.700 roślin, które zajmą niemal 40 proc. całej powierzchni przebudowywanego placu. Na pełny efekt będziemy musieli jeszcze chwilę poczekać, do czasu aż rośliny się w pełni rozwiną – dodaje wiceprezydent Pałac.

Projekt „Rewaloryzacji przestrzeni publicznych kwartałów Starego Miasta – przebudowa terenu przy ul. Franciszkańskiej w Świdnicy” rozpoczął się w drugiej połowie października 2012 r. objął swoim zasięgiem ponad 1090 m2. Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013. Całość prac opiewa na ponad 624 tys. zł, z czego ponad 404 tys. zł Świdnica otrzyma w formie dotacji.

Poprzedni artykułTrzy punkty Polonii w Kątach Wrocławskich
Następny artykułPrezydent wyróżniony