Strona główna Wydarzenia Dzień Godności.Marzenia poszybowały w niebo

Dzień Godności.Marzenia poszybowały w niebo

3

– Marzenia są jak mur ochronny. Chronią nas przed  zwątpieniem – mówił  Wojciech Kobus na kilka minut przed tym, gdy w niebo nad placem Grunwaldzkim poszybowało 300 pomarańczowych balonów. W gronie wielu przyjaciół już po raz trzynasty niepełnosprawni intelektualnie świętowali Dzień Godności.

Marzą o  rodzinie, miłości, pieniądzach. Lektura kartek nie pozostawia wątpliwości – ich pragnienia i dążenia są identyczne jak ludzi zdrowych. I stale udowadniają, że można je spełniać, co stało się to choćby w przypadku Wojtka Kobusa. Niepełnosprawny świdniczanin od lat działa społecznie i bez obaw rozmawia np. z politykami. To on 11 maja reprezentował wszystkich polskich niepełnosprawnych intelektualnie podczas sejmowej debaty w 50-rocznicę rozpoczęcia w Polsce starań o objęcie osób upośledzonych opieką i wsparciem. Wojtek, który wiele osiągnął, marzy o tym, by w przyszłości mieć pracę i żonę, ale – jak żartował – chciałby też jak każdy prawdziwy mężczyzna umieć naprawić np. spłuczkę.

Jak ważną i coraz bardziej docenianą grupą są niepełnosprawni, pokazała podczas obchodów obecność biskupa świdnickiego, parlamentarzystów najróżniejszych opcji, władz miasta i powiatu, a także młodzież y z Gimnazjów nr 1,2 i 3 oraz IV LO. Barwny korowód  niepełnosprawnych, ich rodzin, przyjaciół, opiekunów i wolontariuszy przemaszerował sprzed Urzędu Miejskiego na plac Grunwaldzki. Ulicami miasta szli podopieczni ośrodków, warsztatów terapii zajęciowej, domów samopomocy ze Świdnicy, Świebodzic, Dzierżoniowa, Mokrzeszowa, Jaskulina i Wałbrzycha. Przemarszowi towarzyszyła orkiestra dęta z Żarowa, a uroczystość uświetnił zespół ludowy Olszaniacy. Po happeningu niepełnosprawni wzięli udział w zabawie, zorganizowanej w Klubie Bolko.

Jak przyznają rodzice niepełnosprawnych dzieci i młodzieży, szansa na rehabilitację i edukacje ich pociech jest coraz większa, dzięki Polskiemu Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym  system wsparcia jest z każdym rokiem lepszy. Wciąż jednak brakuje prawdziwego zrozumienia i tolerancji ze strony zwykłych ludzi. Dlatego Dzień Godności jako manifestacja podstawowych praw każdego roku będzie miał sens.

asz

 

Poprzedni artykułPijana z dzieckiem na ręku
Następny artykułBezpłatna mammografia w Świebodzicach