Strona główna Kultura Drogi do Świdnicy

Drogi do Świdnicy

2

Siedemnastu autorów, osiemnaście rodzinnych historii. Staraniem Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej po latach udało się zgromadzić wspomnienia świdniczan, których różne drogi sprowadziły do naszego miasta. Wspominają dwie ojczyzny – tę pierwszą, z której często byli wypędzani, i tę drugą, Świdnicę, której poświecili dorosłe życie, pasję i talent. Zbiór zatytułowany „Moje dwie małe ojczyzny” zostanie zaprezentowany 27 maja podczas spotkania w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury. Początek o godzinie 12.00.

Jak czytamy we wstępie do książki, powinna była się ona pojawić wiele lat temu, kiedy pionierzy powojennej Świdnicy dokonywali podsumowań swoich niezwykłych losów. Koło Pionierów przy Towarzystwie Regionalnym Ziemi Świdnickiej, aktywne w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, gromadziło spisywane wspomnienia swoich członków. Niestety, utrata własnej siedziby Koła po 1989 r. spowodowała rozproszenie i zaginięcie zgromadzonych materiałów. Ponadto w następnych latach stopniowo wygasła działalność Koła wskutek naturalnego odejścia jego najaktywniejszych członków, m.in. Edmunda Zaporowskiego, Franciszka Jarzyny, Eugenii i Edwarda Wolframów, Edmunda Stiepanowa, Tadeusza Puchały. Dopiero dziś pojawiła się możliwość wydania wspomnień powtórnie zgromadzonych z inicjatywy Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej.

Z tych powodów część wspomnień spisały dzieci Pionierów. Jak zaznaczają redaktorzy wydania, powoduje to znaczne różnice. Pionierzy w znacznej mierze skupiają się na opisie ojczyzn utraconych, młodsze pokolenie opisuje przede wszystkim czasy już powojenne. Dla wszystkich, których pasjonuje historia Świdnicy, to znakomita okazja, by zobaczyć w relacji świadków, jak zmieniało się miasto i jego mieszkańcy.

Czyje wspomnienia znalazły się w zbiorze?

Stanisław Bielawski, Lipniki – Biała – Świdnica

Stanisław Bielawski, Lwowsko – świdnickie życiorysy

Anna Boratyn, Stanisław Kosarzewski

Krystyna Frąckowiak, Pierwszy dom jednorodzinny zbudowany w Świdnicy po roku 1945

Albert Gaszyński, Skąd się wziąłem w Świdnicy?

Janula Góralska, Grecja też jest moją Ojczyzną

Czesław Hubisz, Świdniczanin z nakazu pracy

Łada Iwanicka, Trudne drogi do wolności

Alina Janik, Scheda

Danuta Kotełko, Część I. Moje Kresy

Część II. Szli na Zachód osadnicy

Weronika Kozak (opr. Krystyna Bielewska), Bo jestem dziewczyną z Podlasia

Irena Kozłowska, Dwie ojczyzny

Karol Liwirski, Ze Lwowa – przez Wrocław do Świdnicy

Joanna Michel, Wspomnienia babci Moniki

Ewa Sikorska, Mój Tata – Zygfryd „Maciek” Sikorski (1927-2000)

Hermina Słowińska, Echo moich wspomnień

Janina Turkowid, Z ziemi polskiej do… Polski

Anna Zalewska, Moje dwie ojczyzny

Poprzedni artykułAsy z trzeciej klasy
Następny artykułPowalczy o mistrzostwo świata