Strona główna Magazyn Turystyka ZnaneNieznane.pl: Europejska Kraina Optymizmu

ZnaneNieznane.pl: Europejska Kraina Optymizmu

0

Dlaczego warto przyjechać do Niemojowa?

Niemojów – długa na. 6 km wieś, malowniczo położona w Dolinie Dzikiej Orlicy w Górach Bystrzyckich. Wymarzone miejsce dla amatorów turystyki pieszej i rowerowej. Okolice nadają się także do uprawiania narciarstwa śladowego i biegowego. Po sąsiedzku, w czeskich Bartošovicach, znajdują się narciarskie trasy zjazdowe. Z walorów rzeki – Dzikiej Orlicy, coraz częściej korzystają wodniacy urządzając wiosenne spływy.

Ciekawostka – w czerwcu 2006 r. Niemojów ogłoszony został Europejską Krainą Optymizmu, dostępną bez paszportów i wiz. Każdy przybysz po przyjeździe tutaj szybko pozbywa się wszelkich trosk. Obok Zajazdu „Gościniec” stoją postacie będące symbolami tej krainy: Don Kichot, Sancho Pansa i Dulcynea pod wiatrakiem.

Najważniejszy zabytek Niemojowa? Ruina dworu sołtysów zbudowana w latach 1573-1576. Z niegdyś okazałego zespołu budynków zachowały się jeszcze resztki murów ze śladami kamiennych detali. Nieopodal dworu znajduje się kościół p.w. Nawiedzenia NMP. Poniżej bocznego portalu na jego murze znajduje się 6 kamiennych płyt nagrobnych sołtysów z XVI i XVII w., wśród nich założyciela Niemojowa Leonhardta von Veldhammera. Ponadto we wsi znajduje się wiele kapliczek i figur przydrożnych z XVIII i XIX w. Spacerując przez Niemojów zobaczymy budynki pochodzące głównie z XIX w., ciekawy przykład architektury pogranicza śląsko-czeskiego. Są też, świadczące o dawnej świetności Niemojowa, liczne ruiny domów, ukryte w zagajnikach na górskich stokach po obu stronach prowadzącej przez wieś drogi.

Piechurzy mają do dyspozycji dwa szlaki turystyczne: zielony na Przełęcz Międzyleską przez Kamieńczyk oraz czarny do jaskini Solna Jama. Przez wieś prowadzi też międzynarodowa trasa rowerowa ER-2. Na czeską stronę dostaniemy się po nowym moście, który dostępny jest też dla samochodów (do 9 ton).

Historia Niemojowa

Pod koniec XIX w. w okolicach Niemojowa pojawiły się pierwsze ślady nart. W 1908 r. powstało tu jedno z pierwszych w Sudetach, a pierwsze w Hrabstwie Kłodzkim, stowarzyszenie narciarskie Wintersportverein Batzdorf-Marienthal (Bartoszowickie-Niemojowskie Towarzystwo Sportów Zimowych). Niemojów zaczął „odżywać” dopiero w latach 90-tych XX w. W 1996 r. uruchomiono przejście graniczne do Czech, zaś w 1999 r. w poniemieckiej gospodzie powstał zajazd. Obok zajazdu znajdziemy ogród skalnej rzeźby oraz postacie z powieści Cervantesa. Iście bajkowy krajobraz…

Co można robić w Niemojowie?

  • Rozkoszować się spokojem i pięknem krajobrazu.
  • Zwiedzać miejscowe zabytki lub pójść na wycieczkę jednym ze szlaków.
  • Piknikować na polu biwakowym.
  • Wędrować, wędrować bez końca bo granicy już nie ma.

Czego nie wolno pominąć w Niemojowie?

  • Zobaczenia Don Kichota i jego „ferajny”.
  • Spróbowania żurku i pierogów w miejscowym zajeździe.

Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu Niemojowa

 

Więcej na stronie www.znanenieznane.pl

Poprzedni artykułPolecamy: Grażyna Szapołowska „Ścigając pamięć”
Następny artykułCo nowego? Straszny film 5