Strona główna Bez kategorii Z szansą na tytuł Modernizacji Roku

Z szansą na tytuł Modernizacji Roku

0

Stacja Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Świdnica znalazła się w gronie finalistów Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku”. Pod auspicjami kilku ministerstw, konserwatora zabytków i inspekcji budowlanej po raz XVII wybierane są najlepiej zaadaptowane i wyremontowane obiekty przemysłowe, teatry, budynki użyteczności publicznej, a nawet tereny zielone.

Konkurs promuje dobra prace budowlańców, a także pomysły na nowe życie starych obiektów. W poprzedniej edycji zgłoszono prawie 1000 projektów, w tej – blisko 600, a lista nie jest jeszcze zamknięta. Finalistów stale przybywa, na razie jest ich 40. O wyróżnieniu decyduje kapituła, powołana z laureatów poprzednich edycji konkursu.

Stacja Edukacji Ekologicznej powstała w dawnej fabryce fortepianów przy ulicy Sikorskiego 11 w Świdnicy. Do użytku została oddana na początku czerwca 2012 roku. Jako jedyna w Polsce może się pochwalić jaskinią nietoperzy – specjalna instalacją, imitującą prawdziwe warunki życia tych latających ssaków. W większym budynku powstała sala konferencyjna, laboratoria z mikroskopami i atlasami, sala wystawiennicza, a także mini zoo, w którym mieszkają gady i ssaki. W stacji swój dom znalazły chore nietoperze. Dwa z nich otrzymały imiona, wybrane w konkursie zorganizowanym wspólnie z portalem Swidnica24.pl. To Gryzelda i Bazyli.

Stacja jest miejscem, w którym na co dzień leśnicy i zaprzyjaźnieni naukowcy prowadza zajęcia z edukacji ekologicznej. Uczestniczą w nich dzieci z przedszkoli i szkół, a także indywidualne osoby. Organizowane są tu także konferencje. Stacja powstała m.in. dzięki 800 tys. złotych unijnej dotacji.

Już od 1 czerwca na stronie konkursu zostanie uruchomiona aplikacja dla internatów, którzy będą mogli oddać swój głos na wybranego finalistę. Więcej o konkursie na stronie www.modernizacja-roku.pl

Poprzedni artykułKasprowiczanka w ogólnopolskim finale
Następny artykułNie udało się awansować do półfinału