Strona główna Wydarzenia Świdnica Kasprowiczanka w ogólnopolskim finale

Kasprowiczanka w ogólnopolskim finale

0

Jest w gronie 93 uczniów z całej Polski, którzy zakwalifikowali się do finału XXV Olimpiady Filozoficznej. Ewelina Saja, uczennica klasy II d I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Świdnicy 20 kwietnia w Warszawie będzie walczyć o laur zwycięzcy.

Niecodzienne zainteresowanie licealistki ma źródło w szkolnych zajęciach. – To podczas lekcji prowadzonych przez pana Roberta Kaśkowa pierwszy raz zetknęłam się z poglądami poszczególnych filozofów, coraz chętniej i częściej uczestniczyłam w spotkaniach, dzięki czemu możliwy był mój udział w olimpiadzie – opowiada Ewelina. Jej ulubionym nurtem w filozofii jest egzystencjalizm. – Zwłaszcza Alberta Camusa, autora pojęcia “człowieka zbuntowanego”, walczącego z absurdalnością świata, dążącego do uczynienia swojego życia jak najlepszym – to pozytywne, jak na egzystencjalistę, nastawienie do rzeczywistości w dużej mierze odzwierciedla moje poglądy i myślę, że jest zresztą bardzo przekonujące – dodaje.

Droga Eweliny do etapu centralnego – na sam szczyt Olimpiady była długa i okupiona ciężką pracą. Jej początkiem było napisanie eseju filozoficznego na temat: Jak współczesna filozofia rozważa klasyczny dylemat relacji między wiarą a rozumem? Potem był etap pisemny na poziomie Dolnego Śląska, w formie pracy pisemnej i eseju. Następnie egzamin ustny. W Warszawie na etapie centralnym Ewelina Saja najpierw przedstawi „obronę” swojej pracy na temat dylematu pomiędzy wiarą i rozumem, a następnie będzie odpowiadała na pytania komisji.