Strona główna Temat dnia Włącz się do porządkowania cmentarza

Włącz się do porządkowania cmentarza

3

Akcja  porządkowania cmentarza przy Kościele Pokoju będzie miała ciąg dalszy. Już jutro, 18 kwietnia, za grabie  chwycą wolontariusze – uczestnicy międzypokoleniowego projektu „Dla siebie, dla innych – międzypokoleniowe działania z historią w tle”. Do udziału zapraszają wszystkich chętnych. Porządki rozpoczną się o 17.00.

– Osobom, które zechcą nas wesprzeć, zapewniamy worki i jednorazowe rękawice – mówi Bożena Pytel z parafii ewangelickiej. – Mamy też grabie, ale jeśli ktoś może przynieść własne narzędzia ogrodnicze, będzie nam bardzo miło. Cieszę się ogromnie, że wolontariusze, którzy zaledwie przed tygodniem wraz z młodymi radnymi pracowali przy porządkowaniu cmentarza, znów chcą się zaangażować.

Przy okazji oczyszczania nekropolii z chwastów i śmieci można poszukać nagrobków wielu wybitnych świdniczan. Jak czytamy na stronie Kościoła Pokoju, to tutaj spoczywa pradziadek kanclerza Bismarcka czy syn jednego z doradców Fryderyka Wielkiego -Samuel von Görne. Świdnicki cmentarz wybierali na ostatnie miejsce spoczynku duchowni -pastor Kunowski, który wyprosił u króla pruskiego likwidację twierdzy świdnickiej i przekazanie tych terenów pod budowę miasta, czym umożliwił jego nowoczesny rozwój; naukowcy -prof. Julius Fridrich Schmidt, badacz Dolnego Śląska; artyści -malarz Oskar Woite; urzędnicy… Na świdnickim cmentarzu Kościoła Pokoju pochowany jest Hugo Roither, konstruktor… pierwszej rakiety tenisowej poza Wileką Brytanią. Odnajdziemy tu także rodzinę pierwszego burmistrza Berlina Zachodniego. Cmentarz, o czym należy pamiętać, ma również znaczenie ekumeniczne. W roku 1848 pochowano tutaj ofiary Wiosny Ludów. W jednej mogile pochowano wspólnie katolików i ewangelików, po raz pierwszy w historii Świdnicy.

Porządkowanie cmentarza na placu Pokoju:

czwartek, 18 kwietnia, godz. 17.00

Poprzedni artykuł300 ofert na Targach Pracy
Następny artykułInwestorzy odebrali zezwolenia