Strona główna Wydarzenia Inwestorzy odebrali zezwolenia

Inwestorzy odebrali zezwolenia

4

Świdnicki Colgate i żarowski Daicel znalazły się wśród 7 firm, które odebrały zezwolenia na nowe inwestycje w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Symboliczna uroczystość Invest-Park, zarządzający strefa, zorganizował dzisiaj w Zamku Książ. Zezwolenia wręczyła prezes Barbara Kaśnikowska.

Zdjęcie Agnieszka Gryc, UM w Żarowie

Najpóźniej do końca 2015 r. Colgate zainwestuje w rozbudowę zakładu co najmniej 102,5 mln złotych oraz zatrudni minimum 80 nowych pracowników. Te nakłady mogą być większe, co udowodnił przedsiębiorca przy realizacji dotychczasowych inwestycji. Fabryka pasty do zębów Colgate-Palmolive w Świdnicy oficjalnie została otwarta 1 lipca 2008 r. Spółka deklarowała wówczas zatrudnienie minimum 400 osób i inwestycję rzędu 160 ml zł. Obecnie zakład zatrudnia ponad 600 osób, a na inwestycję w Świdnicy przeznaczono ponad 400 mln zł. Po zakończeniu rozbudowy w świdnickim zakładzie będą produkowane płyny do płukania jamy ustnej, a dodatkowo o 30 procent zwiększy się również produkcja pasty do zębów. Tym samym zakład Colgate-Palmolive w Świdnicy stanie się strategiczną fabryką koncernu w Europie.

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku z nowej linii produkcyjnej żarowskiej fabryki Daicel będą zjeżdżały nowe produkty. – Nasz nowy produkt to inflator o bardzo zaawansowanej technologii, jest dużo lżejszy, dużo lepiej działa i jest też konkurencyjny cenowo, dzięki temu będziemy mogli rozszerzyć naszą działalność w Europie – wyjaśnia Chihiro Aoki, prezes żarowskiej fabryki Daicel Safety Systems Europe. Choć firma nie planuje w związku z tym zatrudnić większej liczby pracowników, to już dziś zapowiada, że plany w stosunku do żarowskiej fabryki są dalekosiężne. – Ze względu na zaawansowanie technologiczne nowej linii produkcyjnej chcemy zatrudnić na razie 6 osób. Planujemy jednak w przyszłości wprowadzić następne inflatory, które będą służyły do ochrony bocznej pasażera. Mimo trudnej sytuacji finansowej, jesteśmy przekonani, że możemy przetrwać, a w przyszłości mamy nadzieję na dalszy rozwój – dodaje prezes.

Jeszcze w tym roku WSSE będzie wnioskowała o kolejne tereny pod inwestycje. Świdnica chce włączyć 2,2 ha przy ulicy Stalowej.

Poprzedni artykułWłącz się do porządkowania cmentarza
Następny artykułRadiowa „Akcja reakcja” o świdnickich szkołach