Strona główna Bez kategorii III i IV LO muszą się dogadać?

III i IV LO muszą się dogadać?

9

Nie milknie burza wokół przenosin IV LO do siedziby III LO w Świdnicy. Do 19 kwietnia obie szkoły mają przygotować plan zajęć na przyszły rok i podział klas. Na 10 kwietnia zostało zaplanowane spotkanie przedstawicieli powiatu i miasta w sprawie pomysłu przejęcia szkół pondagimnazjalnych przez samorząd Świdnicy.

Pod koniec marca przeciwko przenosinom protestowali m.in. uczniowie IV LO

Połączone posiedzenie rad pedagogicznych obu szkół znów stało się okazją do wymiany argumentów za i przeciw, jednak stanowisko starosty pozostaje nieugięte. Od 1 września obie szkoły będą funkcjonowały przy ulicy Kościelnej, a budynek przy Strzelińskiej zostanie wystawiony na sprzedaż.

Wciąż bez odpowiedzi pozostają pytania, stawiane przez rodziców i uczniów. Jak zostanie zagwarantowana odrębność szkół (III LO to liceum artystyczne, IV LO – mundurowe), kto zapewni bezpieczeństwo uczniom, czy nie pogorszą się warunki nauczania? Ile pieniędzy zostanie przeznaczone na niezbędne remonty i adaptacje?

W sprawie wspólnej siedziby grono pedagogiczne III LO wystosowało list otwarty:

Drodzy Rodzice,  obecni i przyszli Uczniowie, Absolwenci!

 Zdajemy sobie sprawę, że wiele informacji (niekoniecznie rzetelnych i zgodnych z prawdą), które docierają do Państwa z różnych źródeł, mogą budzić ogromne zaniepokojenie wszystkich zainteresowanych losem naszej szkoły.

My, jako nauczyciele, będziemy się starać zmienić decyzje, które niewątpliwie burzą dotychczasowy status naszej placówki. Chcielibyśmy jednak wszystkich zapewnić, że bez względu na decyzje organu prowadzącego, zadbamy o to, by III Liceum Ogólnokształcące nie utraciło swego niepowtarzalnego charakteru. Nie zmienią się ani nasze zaangażowanie, ani znacząco warunki pracy. Nadal będziemy przygotowywać młodzież do matury, dbając o wysoki poziom nauczania. Nie ograniczymy naszej bogatej oferty edukacyjnej. Jesteśmy przekonani, że posiadamy stosowne środki, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim obecnym i przyszłym uczniom naszej szkoły.

Świadomi stale zmieniającego się świata, postaramy się poszerzać i modernizować naszą ofertę tak, by sprostać wymaganiom uczelni wyższych i  wyzwaniom rynku pracy.

Nie zmieniamy ani adresu, ani priorytetów. Nadal jesteśmy i będziemy nie tylko „SUPER SZKOŁĄ”, która może pochwalić się certyfikatem „Bezpieczna Szkoła Bezpieczny Uczeń”, ale także środowiskiem ludzi przyjaznych, otwartych i kreatywnych. „Umysł nie jest naczyniem, które należy napełnić, lecz ogniem, który trzeba rozniecić”.

Grono Pedagogiczne III Liceum Ogólnokształcącego

                                                                                                                                                                               im. Marii Skłodowskiej – Curie w Świdnicy

– Rozumiemy obawy nauczycieli, uczniów i rodziców. Lecz jeśli dzisiaj nie zgasimy tego płomienia to za kilka lat naszą oświatę czeka drastyczne zwalnianie nauczycieli i brak środków na utrzymanie takiej bazy dydaktycznej. To ostatni dzwonek alarmowy i jeśli go dzisiaj prześpimy to za jakiś czas czeka nas kompletna katastrofa – mówił starosta Zygmunt Worsa. – Liczba gimnazjalistów stale spada i spadać będzie nadal, liczba nauczycieli utrzymuje się na stałym poziomie, natomiast koszty utrzymania budynków rosną. To smutna prawda, ale liczby i statystyki nie kłamią. Podobna sytuacja ma już miejsce w ościennych powiatach i będzie się jeszcze pogłębiać – wyjaśnia Stanisław Szelewa, dyrektor wydziału oświaty w starostwie.  Tabela, przedstawiona przez wydział oświaty, nie uwzględnia liczby uczniów, którzy przyjeżdżają do świdnickich szkół spoza powiatu świdnickiego (a co za tym idzie, zwiększa się subwencja oświatowa). Najwięcej licealistów spoza powiatu jest w IV LO.

 

 

Liczba absolwentów gimnazjów w latach 2003-2013

Nazwa Gimnazjum

2003/2004

2012/2013

Gimnazjum Nr 1 w Świebodzicach

189

91

Gimnazjum Nr 2 w Świebodzicach

147

77

razem Miasto Świebodzice

336

168

Gimnazjum w Pszennie

76

86

Gimnazjum w Witoszowie Dolnym

61

63

Gimnazjum w Lutomi Dolnej

82

63

razem Gmina Świdnica

219

212

Gimnazjum Nr 1 w Świdnicy

261

165

Gimnazjum Nr 2 w Świdnicy

209

85

Gimnazjum Nr 3 w Świdnicy

215

68

Gimnazjum Nr 4 w Świdnicy

175

63

razem Miasto Świdnica

860

381

Gimnazjum Nr 1 w Strzegomiu

223

101

Gimnazjum Nr 2 w Strzegomiu

110

95

Gimnazjum w Jaroszowie

53

33

Gimnazjum w Goczałkowie

33

29

razem Gmina Strzegom

419

258

Gimnazjum w Jaworzynie

148

110

Gimnazjum w Roztoce

70

51

Gimnazjum w Żarowie

201

121

Gimnazjum w Marcinowicach

111

68

razem wszystkie gimnazja

2364

1369

Poprzedni artykułKino po skandynawsku: „Braterstwo”
Następny artykułPolonia znów skrzyżuje rękawice ze Zjednoczonymi