Strona główna Kultura Kino po skandynawsku: „Braterstwo”

Kino po skandynawsku: „Braterstwo”

1

Już jutro, 6 kwietnia w ramach Przeglądu Kinematografii Skandynawskiej będzie można obejrzeć duński film „Braterstwo” Nicolo Donato, absolwenta Narodowej Szkoły Filmowej w Kopenhadze, autora krótkometrażowego „Togetherness” (2006), zaprezentowanego na festiwalu w Cannes i nominowanego do nagrody głównej na Międzynarodowym Festiwalu w Seulu. „Braterstwo” otrzymało nagrodę główną na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rzymie w 2009 roku.

„Braterstwo” to film o spójnej, wartkiej narracji. W swojej socjologicznej warstwie ciekawe studium mechanizmów powstawania grup o poglądach skrajnych, opartych na negacji i schematyzmie myślenia. Ale obraz Nicolo Dolato to także opowieść o miłości, trudnych, indywidualnych wyborach, przed którymi stają bohaterowie. Te dwa splatające się wątki decydują o uniwersalnym przekazie filmu. W dyskusji będzie można się zastanowić nad charakterem potrzeb, stanowiących motywacje przystępowania do tego typu organizacji. Czy jest to kryzys wartości kultury, ich relatywizacja, niski poziom edukacji, niepewność jutra ? A może źródło tkwi głębiej – w zawiłych regułach ludzkiej „psyche”? Tematem dyskusji będzie także geneza i współczesny, społeczny odbiór zjawiska homoseksualizmu.

Na spotkanie Świdnicki Klub Filmowy, Hurtownia Światła oraz Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają szóstego kwietnia o godz. 16.00. Wstęp jak zawsze wolny! (ul. Franciszkańska 18, Sala Cysterska)

Poprzedni artykułUważaj, gdzie parkujesz
Następny artykułIII i IV LO muszą się dogadać?