Strona główna Temat dnia Honorowy obywatel ks. Jan Bagiński

Honorowy obywatel ks. Jan Bagiński

16

Wieloletni proboszcz parafii katedralnej w Świdnicy i współorganizator Dni Papieskich 18 maja zostanie Honorowym Obywatelem Świdnicy. Decyzje o przyznaniu tytułu radni podjęli jednogłośnie w październiku ubiegłego roku.

Nikt nie miał wątpliwości, że ks. Jan Bagiński zasługuje na wyróżnienie, którym uhonorowano w Świdnicy 6 osób. Pierwszy tytuł w 2002 roku otrzymał Claus Wilhelm Hoffmann – były burmistrz Biberach (Niemcy). W tym gronie są także ks. Kazimierz Jandziszak, Roman Pasyk, Dorota Świeniewicz, biskup Ignacy Dec i Stanisław Kotełko. Prałat Bagiński sprawował funkcję proboszcza parafii katedralnej od 25 czerwca 1995 roku do 30 czerwca 2012 roku. Dał się poznać jako troskliwy gospodarz największej katolickiej świątyni w mieście, doprowadzając do wielu remontów katedry (w tym m.in. wymiany liczącego ok. 2 ha dachu). Za ratowanie zabytków Ministerstwo Kultury przyznało mu Złotą Odznakę. Działał z entuzjazmem na rzecz ekumenizmu, wspierał środowiska Sybiraków, otwierał świątynię dla sztuki i muzyki. “Na szczególne uznanie zasługuje wierność zasadom i odwaga w głoszeniu poglądów, patriotyzm i troska o los naszej Małej Ojczyzny oraz ofiarna służba każdemu człowiekowi” – pisali we wniosku o nadanie tytułu świdniccy radni.

Od 2006 roku ks. Bagiński współorganizuje w Świdnicy Dni Papieskie, angażuje się także w działalność charytatywną i kulturalną.  Za swoją działalność w dziedzinie kultury, jej upowszechnianie i ochronę w 2001 r. otrzymał nagrodę ustanowioną przez Radę Miasta. Natomiast za pracę charytatywną na rzecz dzieci otrzymał statuetkę Dziecięcej Nagrody SERCA.