Strona główna Bez kategorii Magazyn Swidnica24.pl poleca

Magazyn Swidnica24.pl poleca

0

Kto ma dość oglądania zimy za oknem, może znaleźć ukojenie na zdjęciu, które jest ilustracją dzisiejszego wydania Magazynu Swidnica24.pl. Słońce nad Świdnicą tak jak nad Bora Bora nie zaświeci, ale z zastrzykiem dobrej energii łatwiej będzie przetrwać ostatnie zimowe dni. A jak wykorzystać wolne chwile? Jak co tydzień podsuwamy garść pomysłów.

Zdjęcie wikipedia

Przed tygodniem wraz z portalem znanenieznane.pl przedstawiliśmy dolnośląską, turystyczną TOP listę. Dzisiaj kolejne zestawienie, tym razem najciekawszych i najbardziej zaskakujących domów w Polsce. Można wybrać się do wcale nieodległego Chełmska, by obejrzeć unikalne domy tkaczy, albo zdecydować się na dalszą podróż do zwariowanego domu „na głowie” w Szymbarku. Całą listę znajdą Państwo w dziale Turystyka.

Dziś wystarczy fotoshop albo inne komputerowe sztuczki, by gwiazdy kina olśniewały urodą. Kilkadziesiąt lat temu sprawa była znacznie trudniejsza. O mały włos Rudolf Valentino wcale nie zostałby bożyszczem kobiet, gdyby nie pomógł mu pewien łodzianin. Specjalnie dla niego stworzył puder, rozjaśniający zbyt śniadą cerę. Max Factor – to on potrafił wyczarować dla kina złote włosy Rity Heyworth i okiełznać surową urodę Poli Negri. W dziale Książka polecamy biografię czarodzieja wizażu.

Czarowania ciąg dalszy proponujemy w towarzystwie Adrianny Woźniak, która zaprasza do kina na film „Oz Wielki i Potężny”. Czy rzeczywiście taki wielki i potężny? Czy film o cyrkowym magiku, który nagle musi zmierzyć się z oczekiwaniami mieszkańców pewnej krainy warto obejrzeć? Podpowiedź w dziale Kino.

I na deser czary z Penelopą Rybarkiewicz-Szmajduch. Nasza czarodziejka w swojej kuchni już planuje Wielkanoc. Tym razem zaprasza do przygotowania potrawy, która wymaga sporo zachodu. Efekt jednak murowany! Jak przyrządzić wielkanocny pasztet? O tym w dziale Kuchnia.

Magazyn Swidnica24.pl jak zawsze czeka na Państwa w menu głównym pod hasłem Magazyn. Udanego weekendu!

asz

Poprzedni artykułCzary Penelopy: Wielkanocny pasztet
Następny artykułWięcej na inwestycje